Rząd ogłosił program „Przyjazne osiedle” – akcje Izolacji-Jarocin i Termoexperta wystrzeliły

Udostępnij

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj na swojej konferencji prasowej wprowadzenie programu „Przyjazne osiedle”, którego celem jest modernizacja bloków z wielkiej płyty. Szef rządu dodał, że realizacja koszt programu ma wynieść co najmniej 5 miliardów złotych w pierwszym roku realizacji.

Na zapowiedź rządowego programu błyskawicznie zareagowali inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Okazuje się, że akcje dwóch spółek związanych z termomodernizacją i poprawą efektywności energetycznej budynków wczoraj wystrzeliły, a dziś ich dynamiczne wzrosty są kontynuowane.

Program „Przyjazne osiedle” – co już wiemy? Bloki z wielkiej płyty

Na wczorajszej konferencji prasowej w Tomaszowie Mazowieckim, premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że “na osiedlach z wielkiej płyty mieszka 8 milionów Polaków. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic. Teraz chcemy jak najwyższego poziomu życia dla ludzi, mieszkających w osiedlach z wielkiej płyty”.

Szef rządu wyjaśnił, że pierwszym punktem programu dla osiedli ma być dobudowywanie wind – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, ponieważ na wielu mniejszych osiedlach, w niższych blokach, do trzeciego, czwartego, a nawet piątego piętra ich nie ma. Według prezesa Rady Ministrów jest to bardzo uciążliwe dla starszych osób, matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Drugim punktem będzie budowa miejsc parkingowych, gdyż według premiera Morawieckiego na osiedlach jest gigantyczny problem z zaparkowaniem samochodu. Jak podkreślił szef rządu, tam gdzie współfinansowanie pozwoli na to, program obejmie budowę podziemnych garaży. Proces ten ma przebiegać w taki sposób, aby nie zabierać zieleni i nie zmniejszać terenów zielonych

Program zakłada także termomodernizację bloków mieszkalnych i rewitalizację osiedli – między innymi poprzez poprawę instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych.

W ramach „Przyjaznego Osiedla” mają powstawać również instalacje fotowoltaiczne, nowe place zabaw czy boiska. W planach są również „remonty akustyczne” bloków, aby poprawić akustykę mieszkań oraz „modernizacja architektury zieleni”.

„Przyjazne osiedle” będzie kosztować co najmniej 5 mld zł w pierwszym roku

Na program „Przyjazne osiedle” rząd ma w pierwszym roku przeznaczyć przynajmniej 5 miliardów złotych. Program ma trwać co najmniej 10 lat. Środki na realizację tego przedsięwzięcia mają pochodzić z budżetu krajowego. Operatorem programu ma być Bank Gospodarstwa Krajowego.

Inwestorzy i spekulanci rozgrywają “Przyjazne osiedle” na GPW

Niespodziewanie beneficjentem nowego programu ogłoszonego wczoraj przez premiera Mateusza Morawieckiego błyskawicznie okazały się akcje dwóch spółek z branży termomodernizacji budynków, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Izolacja-Jarocin króluje na GPW

Pierwsza z nich to Izolacja-Jarocin. Ta notowana od 2007 roku na warszawskiej giełdzie spółka jest producentem nowoczesnych wyrobów hydroizolacyjnych stosowanych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i drogowym.

Jej oferta obejmuje papy asfaltowe, masy szpachlowe, kity budowlane czy gonty asfaltowe. Sieć dystrybucji spółki oparta jest na hurtowniach materiałów budowlanych oraz umowach z przedsiębiorstwami budowlanymi.

Wczoraj, w związku z zapowiedzią przez premiera Morawieckiego programu “Przyjazne osiedle” akcje Izolacji-Jarocin zyskały aż 33,3%. Warto dodać, że w trakcie sesji handel walorami spółki został zawieszony ze względu na nierównowagę popytu i podaży. Dziś zwyżka ta jest kontynuowana – w tej chwili akcje zyskują 24,8%.

Wykres akcji Izolacja-Jarocin

Termoexpert gwiazdą NewConnect

Jeszcze więcej zyskał kurs notowanej na rynku NewConnect spółki Termoexpert. Firma ta świadczy usługi przygotowywania i realizacji programów optymalizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Efektem przeprowadzanych działań ma być poprawa efektywności wytwarzania, przesyłania i wykorzystania energii w modernizowanym budynku. Głównymi klientami spółki są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Na rynku NewConnect firma zadebiutowała w 2012 roku.

Akcje spółki Termoexpert podrożały w poniedziałek aż o 50,3%. Mało tego – handel tymi walorami także został zawieszony ze względu na nierównowagę popytu i podaży. Dziś papiery wartościowe Termoexperta kontynuują zwyżkę – w tej chwili zyskują 35,3%.

Wykres akcji Termoexpert

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również