Rząd potwierdza: będzie nowy podatek

Udostępnij

– Pracujemy nad zakresem i sposobem wdrożenia unijnego rozwiązania dotyczącego tzw. opłaty solidarnościowej od nadmiarowych zysków w obszarze polityki energetycznej – przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w czasie rozmowy z dziennikarzami w Londynie.

Rząd wprowadzi nowy podatek

– Danina solidarnościowa, opłata solidarnościowa wprowadzona w obszarze polityki energetycznej UE dotyczy wszystkich krajów członkowskich i jest związana z tzw. nadmiernymi zyskami, które w poszczególnych sektorach przemysłu – głównie tego związanego z energetyką – powstały w związku z kryzysem energetycznym i w związku z wahaniami cen surowców – powiedziała w środę w Londynie dziennikarzom Rzeczkowska. Była pytana przez PAP, czy w kierowanym przez nią resorcie trwają prace dot. unijnego rozporządzenia.

Chodzi dokładnie o rozporządzenie Rady (UE) z października 2022 r. w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii.

– Polska jest zobowiązana, tak jak inne kraje członkowskie, do wdrożenia rozwiązań, które tutaj rozporządzenie unijne wskazało – powiedziała minister. – Pracujemy w tej chwili nad zakresem, nad tym, w jaki sposób to rozwiązanie wdrożyć. I też tutaj ten oddech Komisji Europejskiej – przyznam – czujemy na szyi – dodała.

Poznaliśmy też szczegóły, które zdradziła już jednak Anna Moskwa, minister ds. klimatu i środowiska.

– Na dziś koncentrujemy się na analizie sektora, przede wszystkim węglowego, ale paliwowego, głównie w wymiarze ropy – przekazała dziennikarzom minister Moskwa, gdy pytano ją o prace nad podatkiem od nadmiarowych zysków. – Jest to bardziej analiza sytuacji finansowej i wyników niż konkretne rozwiązania” – dodała.

Na początku marca kierowane przez nią Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło, że trwają prace międzyresortowe dot. wspomnianej daniny.

Sasin także potwierdza

Z kolei wcześniej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował opinię publiczną, że Ministerstwo Klimatu, we współpracy z Ministerstwem Finansów i MAP, pracują „nad stworzeniem takich mechanizmów, które również wyrównałyby te dysproporcje, czyli te zyski, które wynikają nie z rozszerzenia działalności, jakichś nowych rozwiązań, tylko ze wzrostu cen na rynku”.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowy podatek wejdzie w życie.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również