Rynek smartfonów wywrócony – flagowce już na nim nie rządzą

Udostępnij

Rok 2021 był rekordowy na rynku urządzeń mobilnych. Spory wpływ na rekordowe wzrosty miała praca zdalna, która przyczyniła się do modernizacji sprzętu w wielu firmach, a także wśród odbiorców indywidualnych. W efekcie w 2021 cały globalny rynek smartfonów wart był aż 448 miliardów dolarów. Dla porównania rok wcześniej wartość ta wynosiła 382 miliardy USD.

Producenci smartfonów generują zatem aktualnie największe dochody w historii, ale walka o fotel lidera jest niesamowicie zacięta. Pozycja na czele stawki potrafi się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Co więcej, największą grupą sprzedawanych smartfonów nie są dziś flagowce, lecz modele budżetowe. To one, wraz z modelami ze średniej półki stanowią zdecydowaną większość urządzeń sprzedawanych na rynku. Flagowe modele stanowiły w ubiegłym roku zaledwie 27% sprzedaży.

Jakie firmy rządzą na globalnym rynku smartfonów? iPhone'y z serii 13

W ubiegłym roku za ponad 85% przychodów na rynku smartfonów odpowiedzialnych było aż pięciu największych producentów na rynku. To spora zmiana, ponieważ dawniej całym sektorem urządzeń mobilnych w zasadzie rządziły trzy firmy: Apple, Samsung i Huawei. W minionym roku trzecia z nich znacząco straciła na znaczeniu, natomiast istotnymi graczami na tym rynku stali się tacy producenci jak Xiaomi, Oppo (razem z markami wewnętrznymi) oraz Vivo.

Apple liderem

Pozycja zdecydowanego lidera w 2021 roku należała jednak do Apple. Gigant z Cupertino wygenerował 196 miliardów dolarów przychodu ze sprzedaży iPhone’ów. Na tak wysoki wynik wpływ ma bardzo dobre przyjęcie rynkowe najnowszych smartfonów z rodziny iPhone 13, które pojawiły się na rynku we wrześniu 2021 roku. Apple odpowiedzialne było więc za 44% całkowitego globalnego przychodu ze sprzedaży smartfonów. Średnia wartość jednego sprzedanego urządzenia wyniosła aż 835 dolarów.

Samsung wiceliderem, choć sprzedało więcej smartfonów Smartfon Samsung

Na drugim miejscu znalazł się Samsung. Firma wygenerowała 72 miliardy dolarów przychodu ze sprzedaży smartfonów. Średnia cena jednego sprzedanego urządzenia wyniosła 263 dolary. Koreański producent wzbogacił się w największym stopniu na sprzedaży swoich budżetowych modeli. Flagowe smartfony z rodziny Galaxy S oraz Galaxy Z także spotkały się z ciepłym przyjęciem, ale zdecydowanie nie wygenerowały takiego zainteresowania jak urządzenia z rodziny iPhone 13.

Warto dodać, że Samsung sprzedał w minionym roku aż 271 milionów smartfonów. Dla porównania w przypadku Apple liczba sprzedanych iPhone’ów wyniosła 237,9 miliona egzemplarzy.

Xiaomi na najniższym stopniu podium

Ostatnie miejsce na podium należy do Xiaomi. Chiński producent wygenerował 37 miliardów dolarów przychodu ze sprzedaży smartfonów. Wynik ten firma zawdzięcza przede wszystkim swoim budżetowym modelom Redmi Note 10 oraz jeszcze starszym Redmi Note 9 i 9A. Łącznie Xiaomi sprzedało w minionym roku 190 milionów smartfonów, a średnia cena nabytego przez klientów tej firmy urządzenia wyniosła 195 dolarów.

Sprzedażą ponad 100 milionów egzemplarzy smartfonów w ubiegłym roku mogły pochwalić się jeszcze dwie firmy. W przypadku Oppo były to 143 miliony, a Vivo – 131 milionów.

Które modele smartfonów sprzedają się najlepiej?

W 2021 roku na rynku było dostępnych ponad 4200 modeli smartfonów – konkurencja zatem była ogromna, a każdy użytkownik mógł znaleźć telefon zgodny z własnymi potrzebami i budżetem. Okazuje się jednak, że w ubiegłym roku 10 najpopularniejszych modeli odpowiadało łącznie za 19% sprzedaży wszystkich smartfonów razem wziętych. Tak prezentuje się czołowa dziesiątka:

  1. iPhone 12 – 2,9%
  2. iPhone 12 Pro Max – 2,2%
  3. iPhone 13 – 2,1%
  4. iPhone 12 Pro –  2,1%
  5. iPhone 11 – 2%
  6. Samsung Galaxy A12 –  2%
  7. Xiaomi Redmi 9A – 1,9%
  8. iPhone SE (2020) – 1,6%
  9. iPhone 13 Pro Max  – 1,3%
  10. Xiaomi Redmi 9 – 1,1%.

Kompletna dominacja iPhone’ów iPhone'y 12

Jak zatem widzimy, Apple całkowicie zdominowało czołową dziesiątkę zestawienia. W zasadzie niemal na 100 zakupionych w ubiegłym roku smartfonów aż trzy stanowiły egzemplarze modelu iPhone 12. Łącznie sprzedało się aż 40 milionów sztuk tego smartfona. Łatwo również zauważyć, że w przypadku innych producentów niż Apple klienci najchętniej sięgali po budżetowe modele zamiast flagowych.

2022 rokiem smartfonów 5G

W ostatnich dniach napływają również bardzo interesujące doniesienia dotyczące rynku smartfonów na początku 2022 roku. Okazuje się bowiem, że w styczniu liczba sprzedanych smartfonów 5G na świecie po raz pierwszy przekroczyła liczbę sprzedanych smartfonów 4G. Ten trend jest najmocniej widoczny w Chinach, gdzie sprzedaż tej pierwszej grupy stanowi już 84% rynku. Globalnie w styczniu wyniósł on 51%.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również