Rynek pracy wstaje z kolan! Pracodawcy zatrudniają mimo widma lockdownu

Choć ofert pracy nadal jest znacznie mniej niż przed epidemią, to rynek wakatów pokazuje, że jest gotowy do odrodzenia

292

Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu niespodziewanie wzrósł w październiku 2020 r. o 21,9 pkt. i wyniósł 242,2 pkt. Oznacza to, że wbrew rekordowej i ciągle rosnącej liczbie zakażeń oraz ograniczeniom epidemicznym nałożonym głównie na sektory, których działalność oparta jest na relacjach interpersonalnych, pracodawcy wciąż zatrudniają… choć nie wszędzie

Pracodawcy nie poddają się

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskaźnik obrazujący zmienę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.

W raporcie zwraca się uwagę, że mimo rekordowej i ciagle rosnącej ilości zakażeń, reakcja biznesu na drugą falę zakażeń na razie okazała się stosunkowo łagodna. Wskazują oni jednak, że spośród pojawiających się zagrożeń, poza drugą falą recesji, możemy wyróżnić możliwy spadek mobilności podaży pracy spowodowany m.in. obawą zakażenia, co w konsekwencji może przełożyć się m.in. na wydłużenie okresu obsadzenia wakatów.

– Problem ten jest istotny chociażby z tego powodu, że ponad połowa obserwowanych wakatów pochodzi z regionów o największej liczbie zakażeń – wskazują autorzy raportu.

Dodają oni jednak, że oprócz negatywnych wiadomości dla polskiej gospodarki można wyróżnić także te pozytywne.

– Po pierwsze, od października przedsiębiorcy z branży turystycznej mogą liczyć na wsparcie z Tarczy 5.0. Po drugie, zamknięci na przymusową kwarantannę przedsiębiorcy z branży hotelarskiej i gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowotnej i pozostałych od listopada mogą ubiegnąć o pomoc w ramach kolejnego programu wsparcia gospodarki (Tarcza 6.0). Po trzecie, w samym październiku notujemy wzrost nowych zamówień w przemyśle. Także obiecująco wygląda wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej dla branży finansowej, który ze względu na nadchodzący sezon złożenia sprawozdań finansowych poprawił się – czytamy dalej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments