Rynek pracy w Polsce pokazuje moc – ponad 17 mln zatrudnionych

Udostępnij

Eurostat podał we wtorek, że zatrudnienie w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wzrosło do 17,062 miliona osób. Wobec analogicznego kwartału 2022 roku zatrudnienie wzrosło o 236,8 tysiąca osób, a w porównaniu do poprzedniego kwartału – o 109,8 tysiąca.

Co więcej, z danych Eurostatu wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku po raz pierwszy w historii w polskiej gospodarce pracowało ponad 17 milionów osób.

Dynamika zatrudnienia w Polsce po pandemii góruje nad UE Kartka z napisem "zatrudniamy"

Dane Eurostatu można określać jako historyczne – okazuje się bowiem, że nigdy wcześniej liczba osób pracujących w polskiej gospodarce nie przekroczyła granicy 17 milionów.

Co więcej, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak zauważył, że jeśli chodzi o zmiany w zatrudnieniu w okresie od wybuchu pandemii COVID-19, Polska odnotowuje wyraźnie lepszą dynamikę niż Unia Europejska jako całość i w porównaniu z innymi krajami.

Okazuje się bowiem, że zatrudnienie w Polsce względem poziomu sprzed pandemii koronawirusa wzrosło o około 704 tysiące osób, czyli o 4,3%. Natomiast w tym okresie zatrudnienie w całej Unii Europejskiej zwiększyło się o 2,9%. Mało tego – dla przykładu, w samych Niemczech zatrudnienie wzrosło w tym czasie o 1,1%.

Warto dodać, że według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na koniec kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tysiąca bezrobotnych, czyli o 23 100 osób mniej niż na koniec marca. Z kolei, w porównaniu z końcem kwietnia ubiegłego roku liczba bezrobotnych spadła o 54 200 osób.

Polska z drugą najniższą stopą bezrobocia w UE

Dzięki temu Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu Polska wraz z Niemcami zajmuje drugie, po Czechach, miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. niezatrudniony

Stopa bezrobocia w Polsce, liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła na koniec pierwszego kwartału 2,8%. Dla porównania wskaźnik ten dla całej Unii Europejskiej przyjął wartość 6%, a dla strefy euro – 6,5%.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również