Rynek metali szlachetnych okiem eksperta

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie, Krzysztof Kamiński, redaktor Comparic24.tv, przeprowadził wywiad z Aleksandrem Pawlakiem – Prezesem Zarządu Tavex.

W rozmowie poruszone zostały takie zagadnienia, jak popularność metali szlachetnych, monet bulionowych i sztabek, a także wpływ geopolityki na cenę kruszców.

Jak bardzo w ostatnim czasie metale szlachetne zyskały na popularności?

O rozkwicie rynku metali szlachetnych w Polsce możemy mówić od 2019 roku, kiedy to Narodowy Bank Polski rozpoczął wzmożone zakupy złota do swoich rezerw.

Następnie pandemia COVID-19 i dodruk pieniądza na masową skalę przez banki centralne i zagrożenie wysoką inflacją dodatkowo napędziły boom na złoto. W ostatnim roku zaś złoto zyskiwało na popularności z powodu zwiększonej potrzeby bezpieczeństwa wynikającej z rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Dziś dodatkowo w grę wchodzi tutaj potrzeba posiadania na własność namacalnego aktywa przez inwestorów, gdzie nie ma ryzyka bankructwa. Potrzeba ta wynika przede wszystkim z bankructw amerykańskich banków regionalnych oraz upadku Credit Suisse.

Klienci częściej wybierają sztabki czy monety?

Zdecydowanie najpopularniejsze są klasyczne jednouncjowe monety bulionowe – takie jak Australijski Kangur, Britannia czy Wiedeńscy Filharmonicy.

Sztabki także cieszą się dużą popularnością, lecz w innych segmentach. Mowa tu o najtańszych sztabkach o masie 1 grama lub w segmencie najbogatszych klientów, którzy kupują sztabki o masie 1 kilograma, których cena w przeliczeniu na gram jest najbardziej atrakcyjna.

Czy rynek złota będzie nadal zyskiwać na popularności?

W ostatnich latach boom przeżywał nie tylko rynek złota, ale również rynek kryptowalut, sztuki i nieruchomości. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani dla swojego kapitału.

Aleksander Pawlak uważa jednak, że wszystko dziś zależy od banków centralnych i tego, jak będą rozwiązywać obecny kryzys. Jeśli doprowadzą one do dotkliwej światowej recesji, rynek złota oraz inne alternatywne instrumenty inwestycyjne absolutnie nie zaczną gwałtownie rosnąć.

Jeżeli jednak dojdzie do kolejnego dodruku pieniądza i pompowania kapitału w rynek, to znów inwestorzy będą poszukiwać bezpiecznych przystani, na czym ogromnie zyskają właśnie metale szlachetne.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również