RPP znów zaskakuje! Kursy euro i dolara wyraźnie w dół po decyzji ws. stóp proc. NBP

Udostępnij

Choć ekonomiści oczekiwali, że Rada Polityki pieniężnej (RPP) zdecyduje się podczas listopadowego posiedzenia przeprowadzić trzecią z rzędu obniżkę stóp procentowych, decydenci polityczni uznali, że inflacja nie spadła jeszcze na tyle, by było to uzasadnione i utrzymali podstawowe stopy procentowe na niezmienionych poziomach, w tym stopę referencyjną na 5,75 proc.

Wzrost inflacji zmusił RPP do podniesienia stóp proc.

Wysokie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego spędzają sen z powiek nie jednemu kredytobiorcy. Obserwowany od marca 2021 r. do lutego 2023 r. szalony wzrost inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce zmusił bowiem członków Rady Polityki pieniężnej do znacznego zacieśniania polityki monetarnej.

To też sprawiło, że między październikiem 2021 r. a wrześniem 2022 r. zdecydowali się oni podnieść stopy procentowe aż 11 razy z rzędu, w efekcie czego stopa referencyjna wzrosła o 565 punktów bazowych z 0,10 proc. do 6,75 proc.

Tak znaczny wzrost poziomu stopy referencyjnej w naturalny sposób przyczynił się do skokowego wręcz wzrostu obciążeń związanych z utrzymaniem długu. W niektórych przypadkach raty kredytów wrosły bowiem ponad dwukrotnie.

RPP rozpoczęła cykl luzowania

Zdaje się jednak, że kredytobiorcy najgorsze mają już za sobą. Warto bowiem przypomnieć, że w reakcji na obserwowany od marca br. spadek inflacji, członkowie Rady Polityki Pieniężnej dokonali na przestrzeni ostatnich miesięcy dwóch obniżek stóp procentowych. Po raz pierwszy zdecydowali się oni na taki ruch we wrześniu, kiedy to stopy spadły o aż 75 pb., co spotkało się z krytyką ze strony ekonomistów i inwestorów.

Decyzja ta wprost przyczyniła się bowiem do skokowego wręcz osłabienia złotego. Mimo to, kilka tygodni później, podczas odbywającego się 3-4 października posiedzenia RPP ponownie obniżyła stopy procentowe. Tym razem skala obniżki wyniosła jednak zaledwie 25 pb., w efekcie czego stopa referencyjna została obniżona do 5,75 proc.

Zaskakująca decyzja RPP w listopadzie

Choć ekonomiści zakładali, że Rada zdecyduje się na podobny ruch także w listopadzie, ta ogłosiła dziś, że stopy procentowe utrzymane zostaną jednak na niezmienionych poziomach, tj.:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

– Mimo znacznego spadku inflacji w październiku, RPP tym razem nie obniżyła stóp procentowych, choć rynek wyceniał ruch o 25 pb w dół. Nie jest wykluczone, że w nowym otoczeniu politycznym NBP będzie bardziej jastrzębi niż dotychczas, chociaż formalnie ten czynnik nie powinien grać roli – przyznał w rozmowie z Comparic dr Wojciech Świder z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


– Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – wskazano z kolei w komunikacie po listopadowym posiedzeniu RPP.

Kurs dolara spada poniżej 4,15 zł

Spoglądając na rynek walutowy dostrzeżemy, że dzisiejsza decyzja RPP o utrzymaniu stóp proc. NBP na niezmienionych poziomach przyczyniła się do wyraźnego umocnienia polskiego złotego.

W reakcja, kursy euro dolara spadły w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut o ponad 4 grosze osuwając się do odpowiednio nieco ponad 4,43 zł za euro i poniżej 4,15 zł za dolara.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również