RPP nadal nie chce obniżyć stóp procentowych

614

Na grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), już czwarty miesiąc z rzędu, nie przyjęto wniosku o obniżkę stóp procentowych. Wynika to z opisu dyskusji na posiedzeniu RPP.

„Większość członków Rady wyraziła również opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, prawdopodobna jest także stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Członkowie ci zaznaczali, że przemawiają za tym aktualne prognozy wskazujące na utrzymywanie się inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej przy prognozowanym stopniowym obniżaniu się tempa wzrostu gospodarczego” – czytamy w dokumencie.

Co dalej z inflacją?

Rada zauważa też, że utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą.
Inflacja ma rosnąć jeszcze przez jeden kwartał (dokładnie I kw. 2020 roku). Potem ma ponoć kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.

„Większość członków Rady oceniła zatem, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną” – dodano.

RPP uważa też, że krajowa gospodarka rozwija się w dobrym kierunku.

„Zaznaczali oni, że jeśli nastąpiłby wyraźny wzrost inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych, który zagrażałby realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie, wówczas uzasadnione mogłoby być rozważenie podwyższenia stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

Niektórzy członkowie Rady zaznaczali z kolei, że utrzymują się sygnały dotyczące pogarszania się światowej koniunktury. W opinii tych członków Rady czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy także w Polsce w kolejnych kwartałach”

– opisuje Bankier.pl.

Zdaniem ekspertów RPP trwałe odchylenie się inflacji od celu NBP jest mało realne.

Łon chce niższych stóp

Miesiąc wcześniej za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 25 pb głosował Eryk Łon. Jego wniosek nie uzyskał większości głosów. Przeciw w listopadzie zagłosowali: Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Łukasz Hardt, Eugeniusz Gatnar, Kamil Zubelewicz, Jerzy Osiatyński, Rafał Sura, Jerzy Żyżyński i Jerzy Kropiwnicki.

Jak inflacja będzie kształtowała się w 2020 r.? Naszą prognozę przeczytacie tutaj.

Poprzedni artykułPrognozy na rok 2020 [Polska]
Następny artykułPrognozy na rok 2020 [Świat]
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments