Rosnąca inflacja uderza w portfele Polaków! Wskaźnik dobrobytu znów spada

616

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało najnowszy odczyt Wskaźnika Dobrobytu (WD) odzwierciedlającego ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Z raportu tego wynika, że wartość wskaźnika spadła w październiku br. o kolejne 0,1 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Od początku roku wskaźnik stracił zaś ponad 6 punktów, a w stosunku do swego ostatniego lokalnego szczytu z czerwca 2021 roku aż 7,5 punktu.

Inflacja pożera oszczędności Polaków

Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zwracają uwagę, że czynnikiem w największym stopniu przyczyniającym się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej Polaków pozostaje wysoka i rosnąca inflacja.

Odnosząc się do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), ekonomiści BIEC zwracają uwagę, że roczne tempo wzrostu średnich wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu realnym piąty miesiąc z rzędu było ujemne, co oznacza pogłębiający się spadek siły nabywczej pracowników i ich rodzin.

– Biorąc pod uwagę małe firmy i całą sferę budżetową, których GUS w tych badaniach nie uwzględnia, faktyczne spadki realnych dochodów są jeszcze głębsze i dotyczą większości społeczeństwa – uważają ekonomiści BIEC.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments