Rosja może stać się pierwszym krajem na świecie, który zezwoli na transgraniczne płatności kryptowalutowe, jednocześnie zakazując takich lokalnych płatności, powiedziała eksperta ds. fintech w rosyjskiej Dumie Państwowej.
Rosja a kryptowaluty
Premier Rosji Michaił Miszustin we wtorek oficjalnie poinstruował rząd, aby do 19 grudnia 2022 r. doszedł do konsensusu w sprawie regulacji kryptowalut w Rosji.
Premier wezwał w szczególności Dumę i inne władze państwowe do opracowania skoordynowanej polityki regulującej emisję i obieg walut cyfrowych w Rosji. Miszustin zwrócił się również do regulatorów o sfinalizowanie regulacji dotyczących kopania kryptowalut i transakcji transgranicznych w walutach cyfrowych.
Urzędnik podkreślił, że nadchodzący projekt przepisów dotyczących kryptowalut powinien zostać dostosowany do wymogów rosyjskiego Ministerstwa Finansów, banku centralnego, organu ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy, Rosfinmonitoring, Federalnej Służby Podatkowej i Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Transakcje międzynarodowe
Najnowsze wiadomości przynoszą kolejne oficjalne potwierdzenie, że Rosja coraz poważniej podchodzi do możliwości użycia kryptowalut w transakcjach transgranicznych.
W zeszłym tygodniu wiceminister finansów Aleksiej Moisejew poinformował, że Bank Rosji uzgodnił z ministerstwem finansów legalizację kryptowalut dla płatności transgranicznych. Pomimo chęci autoryzacji transakcji transgranicznych, rosyjski bank centralny nadal sprzeciwiał się legalizacji lokalnych giełd kryptowalut, a także legalizacji kryptowaluty jako środka płatniczego.
Możliwość zakazu krajowych giełd kryptowalut przy jednoczesnym umożliwieniu płatności transgranicznych najwyraźniej rodzi wiele pytań, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Rosja nie opracowała jeszcze ram zapewniających takie przepisy.
Rosja może być pierwszym krajem na świecie, który autoryzuje transgraniczne płatności kryptowalitowe, jednocześnie zakazując lokalnych płatności z użyciem BTC, podała Maria Agranovskiej, adwokatka i ekspertka ds. technologii finansowych w rosyjskiej Dumie Państwowej. „O ile mi wiadomo, to nie jest powszechne podejście” – powiedziała Cointelegraphowi.
Pytanie, w jaki sposób Rosja planuje rozróżnić krajowe i transgraniczne płatności. „To rozróżnienie jeszcze nie istnieje. Wszystkie „zagraniczne” krypto są uważane za walutę cyfrową i na razie to wszystko” – powiedziała ekspertka, dodając, że „w tej chwili jest to absolutnie niejasne. Zakładam, że sprawa będzie zgodna z przepisami dotyczącymi kontroli waluty”, co oznacza, że rezydenci podatkowi na lokalnym terytorium nie będą mogli używać kryptowalut do płatności wewnętrznych.