Rosja odcięta od SWIFT

245

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w sobotę wieczorem, że zaproponuje krajom UE usunięcie rosyjskich banków z systemu SWIFT. – Wczoraj zdecydowaliśmy, że zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT – ogłosił w odpowiedzi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rosja bez dostępu do SWIFT

„Wspólnie z UE i wszystkimi państwami członkowskimi ustaliliśmy, że chcemy odciąć wszelkie możliwości finansowych działań Rosji na rynkach międzynarodowych. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów. Pragniemy też podjąć bezpośrednie kroki karne wobec Putina i jego ludzi” – mówił kanclerz Niemiec.

Dodał, że „zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT – wszystkim rosyjskim bankom. To jest decyzja z wczoraj.”

Unia Europejska i jej partnerzy pracują nad osłabieniem zdolności (prezydenta Rosji Władimira) Putina do finansowania machiny wojennej” – powiedziała z kolei szefowa KE.
„Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do działania na całym świecie” – dodała.

SWIFT to globalny system płatności międzybankowych. Odcięcie banków z Rosji uniemożliwi im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie, a tym samym zablokuje import oraz eksport kraju.

„Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych” – napisał z kolei SWIFT w oświadczeniu.

„Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego. To zamrozi jego transakcje. A to uniemożliwi bankowi centralnemu upłynnianie swoich aktywów. I wreszcie będziemy pracować nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach” – wskazała von der Leyen. „Wszystkie te środki znacznie zaszkodzą zdolności Putina do finansowania wojny. Będą one miały niszczący wpływ na gospodarkę Rosji. Putin wkroczył na drogę zmierzającą do zniszczenia Ukrainy, ale to, co w rzeczywistości robi, to także niszczenie przyszłości własnego kraju” – podsumowała.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments