Rosja nie spłaciła długu zagranicznego

Udostępnij

Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin trzydziestodniowej karencji w spłacie 100 milionów dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

Techniczne bankructwo Rosji bankructwo

Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynosi rezultaty. Warto bowiem przypomnieć, iż w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę, Stany Zjednoczone i Unia Europejska zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Fakt, że Rosja nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu oznacza w zasadzie techniczne bankructwo tego kraju, choć Kreml najpewniej się do niego nie przyzna. To zjawisko polegające na tym, że kraj nie spłaca długów, choć teoretycznie ma z czego. Jednak woli przeznaczać te pieniądze na inne cele. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co na to rosyjskie władze?

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow ogłosił wcześniej, że Moskwa wypełniła wszystkie swoje zobowiązania dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach w całości, dokonując płatności w odpowiednim czasie. Podkreślił, że Federacja Rosyjska dokonała płatności odsetek we własnej walucie – rublach – do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, starając się uniknąć niewypłacalności państwa.

Ponadto, w ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o ustanowieniu tymczasowych procedur płatności. Dekret stwierdza, że zobowiązania z tytułu euroobligacji Federacji Rosyjskiej będą uważane za prawidłowo wypełnione, jeśli zostaną wykonane w rublach w kwocie odpowiadającej wartości zobowiązań w walucie obcej.

Symboliczny wymiar niewypłacalności Sankcje nakładane na Rosję

Należy jednak jasno zaznaczyć, że spłata przez Rosję zobowiązań w rublu stanowi złamanie warunków umów regulujących zadłużenia kraju na międzynarodowych rynkach finansowych. Aby zapobiec niewypłacalności, odsetki od obligacji muszą bowiem zawsze być wypłacane we właściwej walucie w wyznaczonym terminie.

Niewypłacalność, do której oficjalnie dziś doszło, ma zatem wymiar głównie symboliczny, o znikomym znaczeniu dla Rosjan, którzy borykają się z wieloma gospodarczymi kłopotami, wywołanymi przez zachodnie sankcje nałożone w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również