Ropa naftowa jako narzędzie inwestowania

132

ropa naftowaRopa naftowa nazywana jest czarnym złotem i nie ulega wątpliwościom, że jest liderem w zakresie surowców energetycznych. Wykorzystywana jest na wielu różnych rynkach, w tym motoryzacyjnym.

Ropa naftowa nazywana jest czarnym złotem i nie ulega wątpliwościom, że jest liderem w zakresie surowców energetycznych. Wykorzystywana jest na wielu różnych rynkach, w tym motoryzacyjnym. Może być skutecznym narzędziem służącym do lokowania swoich środków finansowych. Nie trzeba jednak kupować ropy w swojej fizycznej, płynnej postaci. Wystarczy, że wybierze się ropę naftową w formie np. kontraktów terminowych. Jak w ten sposób inwestować w ten surowiec?

Ropa cennym surowcem na świecie

Od lat 60. XX wieku popularność ropy naftowej cały czas wzrasta, a to za sprawą szerokiego spektrum jej wykorzystania. Nie bez powodu ropa nazywana jest „czarnym złotem”. Wszystko dlatego, że ma wysoką wartość, a na dodatek może stanowić stabilną wartość inwestycyjną.

Myliłby się ten, kto myślał, że ropa naftowa jest stosowana wyłącznie do produkcji paliwa do samochodów czy motocykli. Jej pochodne można znaleźć w wielu innych produktach. Zwróćmy na przykład uwagę na to, że pochodną ropy naftowej znajdziemy w syntetycznych elektrodach grafitowych, jakie stosowane są do wytopu stali.

Sposoby na inwestowanie w ropę naftową

Istnieje wiele różnych sposobów na prowadzenie inwestycji w ropę naftową lub w oparciu o ten istotny surowiec energetyczny. Można wykorzystywać akcje spółek związanych z sektorem naftowym, w tym spółek wydobywczych, fundusze inwestycyjne typu ETF opierające się na ropie naftowej lub sięgnąć po interesujące instrumenty pochodne, w tym kontrakty futures czy kontrakty na różnice kursowe CFD.

Inwestycje w obrębie giełdy papierów wartościowych

Jednym ze sposobów inwestowania w niematerialną ropę naftową jest wybór akcji i ETF-ów. Oba instrumenty inwestycyjne notowane są na rynkach giełdowych. Na giełdzie notowane są spółki zajmujące się wyszukiwaniem złóż ropy naftowej i faktycznym jej wydobycie. Inną odnogą są spółki zajmujące się transportem ropy i jej przetwarzaniem oraz wprowadzaniem na rynek gotowych produktów, jak paliwa, woski, smary, asfalt i wszelkiego rodzaju chemikalia. Dla inwestora inwestowanie w akcje tego rodzaju spółek wykorzystujących w różny sposób ropę naftową jest wymagające, ponieważ muszą analizować wiele zmienny i zbadać jak bardzo wrażliwa będzie dana spółka na wycenę ropy naftowej na światowych rynkach.

Można też znacznie prościej na giełdzie inwestować w ropę naftową z wykorzystaniem ETF-ów powiązanych z ceną ropy. ETF to rodzaj funduszy inwestycyjnych. Można wybrać przy tym ETF-y na spółki z sektora naftowego, jak i kontrakty terminowe na ropę. Mogą one naśladować kurs instrumentu bazowego.

Inwestycje w ropę za pośrednictwem instrumentów pochodnych

Wśród instrumentów pochodnych pozwalających na inwestowanie w ropę naftową wymienić należy kontrakty terminowe i opcje notowane na rynku regulowanym oraz kontrakty CFD na rynku OTC. Można inwestować w ten sposób w dwa najbardziej popularne rodzaje ropy naftowej, mianowicie ropę typu WTI oraz ropę Brent. Inwestowanie w ropę za pośrednictwem kontraktów terminowych obejmuje obstawianie różnicy pomiędzy ceną rynkową a terminową. Inaczej mówiąc, dwie strony kontraktu zakładają się ze sobą, ile będzie wynosiła w przyszłości, w określonym momencie. Wysoka wartość nominalna kontraktów terminowych powoduje, że jest to poważna bariera wejścia na ten rynek.

Można też inwestować w CFD na ropę naftową, czyli kontrakty na różnice kursowe. W ich przypadku można też stosować lewar, czyli dźwignię finansową, co likwiduje problem z koniecznością posiadania wysokiej kwoty dla podjęcia takiej inwestycji.

Szeroki wybór produktów i instrumentów pozwalających na inwestowanie w ropę naftową sprawia, że właściwie każdy inwestor, bez względu na to, jaką kwotą pieniędzy dysponuje, może spróbować działać na rynku surowców i inwestować w ropę naftową.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments