Rekordowy rok na rynku pracy! Okres „ostrej ekspansji” trwa do dziś

565

Przedsiębiorcy zadowoleni z negocjacji zakończonych porozumieniemBarometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu przyjął w grudniu 2021 r. wartość zbliżoną do tej sprzed miesiąca. Okazuje się jednak, że pomimo, iż w grudniu działo się niewiele, cały rok był rekordowy dla rynku wakatów, na którym odnotowaliśmy niespotykane dotąd wzrosty.

Pracodawcy odnaleźli się w nowej rzeczywistości

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskaźnik obrazujący zmienę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.

W raporcie zwraca się uwagę, że choć początek roku nie zapowiadał wzrostów liczby ofert pracy, gdyż w dużej części zawodów obserwowaliśmy redukcję wakatów, to jednak po zniesieniu ograniczeń sanitarnych w połowie roku gospodarka po raz pierwszy od dłuższego czasu zaczęła funkcjonować na miarę swoich możliwości. Od tego momentu rozpoczął się okres ostrej ekspansji na rynku wakatów trwający do dziś.

Okazało się to możliwe dzięki efektowi „odłożonego w czasie” popytu, gdyż ambicje konsumentów, np. w zakresie turystyki i gastronomii nie zostały zaspokojone w roku poprzednim. 2021 rok był jednak najbardziej owocny dla osób wykształconych na kierunkach technicznych.

– 2021 rok skończył się pod znakiem nowych ograniczeń sanitarnych, ale pracodawców to nie przestraszyło, gdyż już w dużej mierze nauczyli się funkcjonować w nowych warunkach – wskazują autorzy raportu dodając, iż w ciągu ostatniego roku obserwowaliśmy inne istotne zmiany na rynku pracy, m. in. wzrost zapotrzebowania na młodszych specjalistów oraz coraz częstsze korzystanie z umów typu B2B.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w ciągu roku malała. W samym listopadzie spadła o kolejne 0,2 punkt proc. i wyniosła 5,5%. Tym samym była jedynie o 0,5 punktu proc. wyższa od historycznego minimum obserwowanego przed epidemią.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments