Rekordowa liczba ofert pracy w branży HoReCa. Kogo szukają pracodawcy?

81
Kartka z napisem

Z Barometru Ofert Pracy, przygotowywanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wynika, że w czerwcu odnotowano najwyższą w historii ilość ogłoszeń o pracę w sektorze hotelarsko-gastronomicznym.

Sektor hotelarsko-gastronomiczny z największą liczbą ofert pracy w historii Kelner obsługujący przyjęcie

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Dane na temat ofert zbierane są przez ekspertów każdego miesiąca. Następnie są one pozbawiane czynnika sezonowego, co oznacza, że oferty pracy o charakterze sezonowym nie są uwzględniane

Barometr Ofert Pracy wskazuje, że w czerwcu – już drugi miesiąc z rzędu – w branży hotelarsko-gastronomicznej liczba ofert pracy osiąga historyczne maksimum. Wzrost liczby ofert pracy odnotowano także dla zawodów usługowych.

Ponadto, więcej niż przed miesiącem ogłoszeń o zatrudnieniu było w regionach o relatywnie niskiej stopie bezrobocia, czyli województwach: pomorskim, mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.

Osoby o najniższych kwalifikacjach mogą przebierać w ofertach

Z Barometru Ofert Pracy wynika również, że wśród poszukujących pracy, w najlepszej sytuacji są dziś osoby wykonujące zawody o niskich kwalifikacjach.

Liczba wakatów dla nich konsekwentnie rośnie już od początku roku. Według ekspertów, wynika to z mniejszej niż w zawodach wymagających znacznych kwalifikacji presji płacowej.

Ogólna liczba ofert pracy utrzymała się na tym samym poziomie

Co istotne, Barometr Ofert Pracy w czerwcu nie zmienił swojej wartości w stosunku do maja. Jego wartość wyniosła 299,4 punktu.

Według Barometru Ofert Pracy relatywnie dobrze radzą sobie z obecnym schłodzeniem gospodarki zawody związane z marketingiem, bankowością, prawem oraz nieruchomościami. Eksperci wyjaśnili, że w tych kategoriach ofert odnotowano wyhamowanie tendencji spadkowych lub nawet niewielki wzrost.

Ponadto, specjaliści oceniają, że już niebawem ożywienie może wystąpić także w branży nieruchomości – ze względu na lipcowy start nowego rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent, którego celem jest wsparcie Polaków w nabyciu pierwszych nieruchomości.

W jakim sektorze liczba ofert pracy najmocniej spada? Młodociani pracownicy poszukujący pracy

Z Barometru Ofert Pracy wynika również, że najwyraźniej skutki oddziaływania dekoniunktury zaobserwowano w grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych – w czerwcu spadki ofert pracy w tym sektorze pogłębiły się.

Największe spadki liczby ogłoszeń o pracę dotyczą ofert skierowanych do zawodów o wysokich kwalifikacjach, w tym przede wszystkim w badaniach i rozwoju (R&D), handlu internetowym oraz informatyce.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments