Rehabilitacja dzieci dzięki sztucznej inteligencji? Tak wygląda fizjoterapia w XXI wieku.

Udostępnij

Crowdway

Polski start-up medyczno-technologiczny, PhiLabs S.A., przygotowuje się do emisji crowdfundingowej

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, nawet 70 proc. dzieci w wieku szkolnym może mieć wady postawy, a aż u 10-15 proc. diagnozowane są one jako ciężkie. Niekorygowane, nabyte w wieku szkolnym, mogą mieć poważne konsekwencje w późniejszym czasie. Dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja. PhiLabs S.A. stworzyło urządzenie PHIBOX, które wykorzystując sztuczną inteligencję, daje możliwość codziennej rehabilitacji. W celu dalszego rozwoju projektu oraz jeszcze skuteczniejszego dotarcia do klientów, spółka podjęła decyzję o pozyskaniu finansowania w ramach crowdfundingu udziałowego.

W Polsce, w grupie wiekowej 3-18 lat, wady postawy stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Poważne wady postawy mogą dotyczyć 10-15 proc. dzieci w wieku szkolnym, a wśród nich wyróżnia się m.in. zniekształcenia statyczne kończyn dolnych (u 10-15 proc. dzieci).

„Odpowiednia i systematyczna rehabilitacja wad postawy u dzieci jest niezwykle istotna. Mogą one powodować wiele problemów zdrowotnych – bóle pleców, problemy z oddychaniem, ograniczenie ruchomości i ogólne pogorszenie jakości życia. W okresie dziecięcym, kiedy ciało dziecka rozwija się i kształtuje, wady postawy są zdecydowanie łatwiejsze do skorygowania, niż w dorosłości. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej diagnozować i rozpocząć u dzieci leczenie. Taka rehabilitacja może obejmować różne techniki, w tym ćwiczenia wzmacniające, terapię manualną, a także korekcję postawy poprzez odpowiednie ustawienie ciała i kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych. Jako fizjoterapeutka doskonale wiem, jak istotna jest regularna rehabilitacja, która dla dzieci często bywa mało atrakcyjnym, monotonnym zajęciem. Tak zrodził się pomysł na PHIBOX – urządzenie do codziennej, regularnej rehabilitacji, które można wykorzystywać także w domu.” – mówi Dorota Matczak, CEO w PhiLabs S.A.

AI w rehabilitacji

W celu poprawienia efektywności treningów dla dzieci i zwiększenia ich motywacji do wykonywanych ćwiczeń, zespół PhiLabs S.A. postanowił wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji. AI ma coraz większe zastosowanie w medycynie i rehabilitacji, przynosząc korzyści dla pacjentów i lekarzy, może bowiem pomóc w zaplanowaniu indywidualnego programu rehabilitacji dla pacjenta, monitorowaniu jego postępów i modyfikacji programu w razie potrzeby.

„Zespół PhiLabs S.A., składający się z wyspecjalizowanych naukowców, inżynierów i fizjoterapeutów, połączyła idea, aby stworzyć przestrzeń, w której będzie można wykorzystać wiedzę i doświadczenie z kilku dyscyplin związanych z rehabilitacją dzieci i młodzieży. Dzięki temu możliwe stało się stworzenie nowoczesnego oprogramowania i urządzeń. Opracowane przez nas rozwiązania z jednej strony pomagają zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny najmłodszych, dając im przy tym dużo radości, z drugiej zaś pozwalają fizjoterapeutom bardziej obiektywnie prowadzić i monitorować postępy terapii”mówi Daniel Karaszewski, Medical and research advisor w PhiLabs S.A.

Tak powstał PHIBOX – jest to innowacyjne urządzenie przeznaczone do ćwiczeń korygujących wady postawy, przeznaczone dla młodych pacjentów, stworzone przy współpracy PhiLabs S.A. z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

PhiLabs – kompleksowe wsparcie w rehabilitacji

W 2016 roku PhiLabs S.A. otworzył w Warszawie pierwszą przychodnię, „Active Place”, która do tej pory obsłużyła już blisko 2000 pacjentów. Ze względu na widoczne zapotrzebowanie na rynku, w 2022 podjęto decyzję o otwarciu kolejnej placówki w Warszawie.

„Na początku 2023 roku rozpoczęliśmy prace nad ośrodkiem stacjonarnym pod Warszawą, w którym będą organizowane m.in. turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży, wraz z kompleksową diagnostyką. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w prowadzeniu dwóch przychodni, zdobyliśmy wiedzę, w jaki sposób udoskonalać naszą pracę, tak by jak najlepiej odpowiadała na potrzeby dzieci, młodzieży i ich rodziców.” – komentuje Dorota Matczak, CEO w PhliLabs S.A.  

Celem spółki jest dostarczanie wysokiej jakości usług medycznych dla całych rodzin poprzez otwieranie kolejnych placówek w Polsce oraz popularyzowanie nowoczesnych urządzeń do rehabilitacji.

Rozwój PHIBOX dzięki crowdfundingowi

Od początku istnienia PhiLabs S.A, rozwój spółki finansowany był przede wszystkim ze środków założycielki oraz innych inwestorów. W celu dalszego rozwoju i ekspansji na inne rynki, poszukuje dodatkowej formy zdobycia kapitału i widzi go w crowdfundingu.

„Dostrzegamy ogromny potencjał w finansowaniu poprzez crowdfunding społecznościowy, nie tylko pod kątem pozyskania funduszy, ale także wizerunkowym. Emisja akcji pozwoli nam na zwiększenie rozpoznawalności spółki na rynku, zdobycie środków na stworzenie nowych placówek i kolejnych urządzeń oraz aplikacji, co przełoży się na dalszy rozwój i powinno mieć pozytywne odzwierciedlenie w zwiększeniu wyników operacyjnych spółki w przyszłości” – mówi Karol Matczak, przedwodniczący Rady Nadzorczej PhiLabs S.A. 

Zespół

Dorota Matczak, CEO spółki, jest dyplomowanym fizjoterapeutą, a także założycielką klinik Active Place oraz twórczynią urządzenia PHIBOX.  Zespół grupy PhiLabs S.A., obejmujący wnoszone udziały Active Place sp z o. o., składa się obecnie z 40-stu osób; zarówno lekarzy, fizjoterapeutów i psychoterapeutów, jak i programistów i inżynierów.

Więcej informacji o kampanii PhiLabs S.A. można znaleźć stronie Crowdway.pl.

O Crowdway.pl
Crowdway.pl to jedna z największych w Polsce internetowych platform crowdfundingu inwestycyjnego (crowdinvestingu). Na koncie ma informowanie o największych w Polsce zbiórkach realizowanych przez spółki szybkiego wzrostu i start-upy, o łącznej wartości ponad 86 mln zł, w tym ponad 40,3 mln zł w 2021 r. (kampanie zakończone). Crowdway.pl jest dwukrotnym laureatem konkursu Złote Spinacze w kategorii „PR finansowy i relacje inwestorskie”, w 2020 roku za emisje dla spółek Janusza Palikota, a w 2021 roku – za działania dla Kombinatu Konopnego. Operatorem platformy jest Crowdway sp. z o.o., która jest częścią Vortune Equity Group S.A. Vortune Equity Group udostępnia szeroki zakres form pozyskiwania kapitału w ramach crowdfundingu udziałowego, przez programy private equity, po instrumenty finansowe. Więcej na: www.crowdway.pl

O PhiLabs S.A.
PhiLabs S.A. tworzy unikalne usługi i technologie medyczne dla całej rodziny. Przy współpracy z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, stworzył innowacyjne urządzenie do rehabilitacji-PHIBOX, które wspiera młodych pacjentów w codziennych ćwiczeniach. W 2016 roku PhiLabs otworzyło pierwszą przychodnię Active Place w Warszawie, która dotychczas obsłużyła już niemal 2000 pacjentów. Od tego roku prowadzony jest także serwis parentingowy Akademia Postawy oraz aplikacja wspierająca motywację dzieci do ćwiczeń. Celem PhiLabs jest dostarczanie wysokiej jakości usług medycznych dla całej rodziny poprzez otwieranie kolejnych placówek w Polsce oraz popularyzowanie wytwarzanych przez firmę urządzeń i aplikacji.

Najnowsze

Zobacz również