Czeka nas nowa reforma emerytalna? Chce tego prezydent…

369

Kampania wyborcza trwa. Obecny prezydent walczy o reelekcję. Teraz obiecał reformę systemu emerytalnego. Jeśli ta weszłaby w życie, życie zawodowe kończylibyśmy nie po przekroczeniu konkretnego wieku, ale po przepracowaniu wymaganej liczby lat.

Reforma emerytalna

Zaproponowałem przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” Piotrowi Dudzie zawarcie kolejnej umowy na kolejny okres mojej prezydentury, w której prolongowane będzie zobowiązanie i postulat wprowadzenie emerytury zależnej od stażu pracy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Temat pojawił się w czasie sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku. Prezydent podkreślił, że wprowadzenie emerytur zależnych od stażu pracy to postulat zgłaszany głównie przez związki zawodowe.

To nadal oczywiście jest zapis, który wiąże mnie, zobowiązanie z NSZZ Solidarność, podchodzę do tego poważnie, wielokrotnie już rozmawiałem na ten temat i z minister rodziny, pracy i polityki społecznej, i z prezes ZUS Gertrudą Uścińską, i z panem premierem. Te kwestie są liczone, bo postulat, żeby to był 40-letni okres pracy jest postulatem bardzo trudnym do spełnienia, praktycznie rzecz biorąc z punktu widzenia systemu ubezpieczeń społecznych dzisiaj w zasadzie niemożliwym i dlatego szukamy tutaj innych rozwiązań – powiedział.

Rozmowy z Solidarnością

Zaproponowałem przewodniczącemu Komisji Krajowej Piotrowi Dudzie zawarcie kolejnej umowy, w której ten postulat i to zobowiązanie będzie prolongowane, dlatego że trzeba wypracować rozwiązanie w tym zakresie, ono nie powinno być moim zdaniem dla wszystkich zawodów jednakowe, ono powinno być w zależności od tego jaki, kto zawód wykonywał (…) i do tego powinniśmy dopasować ten staż pracy – dodał.

Warto przypomnieć, że już pięć lat temu Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie, który wtedy pierwszy raz walczył o prezydenturę. Podpisano „Umowę programową”, a w niej kandydat PiS na prezydenta zadeklarował m.in., że będzie prowadził politykę, której celem będzie obniżenie wieku emerytalnego i powiązanie uprawnień emerytalnych ze stażem pracy. Jak wiemy, nie wywiązał się z tego postanowienia w czasie trwania pierwszej kadencji, która właśnie dobiega końca. Czy jeśli teraz wygra wybory, przeprowadzi wspomnianą reformę?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments