RE zaakceptowała plan odbudowy gospodarki UE i zabezpieczeń wartych 540 mld euro

Rada Europejska zaakceptowała plan znoszenia obostrzeń w państwach Unii Europejskiej, związanych z COViD-19, odbudowy gospodarki oraz zabezpieczeń dla firm, pracowników i państw o wartości 540 mld euro.

191

flaga UE Rada Europejska zaakceptowała plan znoszenia obostrzeń w państwach Unii Europejskiej, związanych z COViD-19, odbudowy gospodarki oraz zabezpieczeń dla firm, pracowników i państw o wartości 540 mld euro, poinformowała Rada.

„Wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że zdrowie i bezpieczeństwo naszych obywateli są najważniejsze. Uzgodniliśmy również, że nadal będziemy uważnie śledzić sytuację, w szczególności w miarę zbliżania się sezonu urlopowego, oraz w jak największym stopniu koordynować nasze działania, aby zapewnić stopniowe i uporządkowane znoszenie ograniczeń” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, cytowany w komunikacie.

Rada Europejska przyjęła też również wspólny plan odbudowy, wskazujący główne domeny działań: jednolity rynek, masowe inwestycje, globalne działania UE oraz lepsze zarządzanie. Zatwierdzono także porozumienie Eurogrupy w sprawie zabezpieczeń dla pracowników, firm i państw w związku z przeciwdziałaniem COViD. Ich wartość ma sięgać 540 mld euro. Przywódcy państw i szefowie rządów zaapelowali o uruchomienie tego pakietu do 1 czerwca 2020 r.

Zapowiedzieli też ustanowienie funduszu odbudowy, zlecając Komisji Europejskiej analizę konkretnych potrzeb i pilne przedstawienie projektu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że „będzie to fundusz wystarczającej wielkości, ukierunkowany na najbardziej dotknięte sektory i regiony Europy”. Dodał także, że trzeba będzie dostosować „Wieloletnie Ramy Finansowe (2021-2027) „pod kątem radzenia sobie z bieżącym kryzysem i jego następstwami”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments