Ranking najlepiej sprzedających się książek w 2021. Co czytamy?

Udostępnij

Styczeń to miesiąc rankingów i podsumowań minionego roku. Nie inaczej jest w świecie literatury. W ostatnich tygodniach największe polskie sieci księgarń podzieliły się zestawieniami dotyczącymi najlepiej sprzedających się tytułów w 2021 roku. Według ekspertów, minione 12 miesięcy, pomimo trwającej sytuacji epidemicznej, utrudnień związanych z drukiem i wzrostem cen między innymi papieru, okazał się naprawdę dobry dla rynku książki.

Jak zatem wygląda ranking Top 10 najlepiej sprzedających się książek w 2021, uwzględniając dane z kilku największych sieci księgarń w Polsce? Co najchętniej czytaliśmy przez minione 12 miesięcy? Przekonamy się poniżej. Czołową dziesiątkę zestawienia zamyka:

Miejsce 10: Remigiusz Mróz – “Szepty spoza nicości”

Opis fabuły

„Szepty spoza nicości” to trzecia część cyklu kryminalnego o Sewerynie Zaorskim. Mężczyzna po raz ostatni wraca do Żeromic, by sprzedać dom i na dobre zostawić za sobą tragiczną przeszłość. Formalności trwają dłużej, niż powinny – i wszystko wskazuje na to, że ktoś z premedytacją chce zatrzymać go w okolicy. Tego samego dnia policja otrzymuje anonimową wiadomość, że w lasach Roztocza nieopodal miasteczka znajdują się poćwiartowane zwłoki brutalnie okaleczonego mężczyzny. Zaorski nie ma zamiaru się mieszać, ale kiedy o pomoc prosi go Kaja Burzyńska, nie potrafi odmówić. Spoza nicości zaczynają dochodzić szepty tych, którzy nie mieli prawa przemówić…

W “Szeptach spoza nicości” Mróz po raz kolejny obdarowuje nas wciągającą historią kryminalną. Nie oderwiemy się od książki, nim nie poznamy prawdy o tej nieludzkiej zbrodni. Książka miała premierę pod koniec stycznia 2021 roku.

O autorze Złoty znaczek "bestseller"

Kilkadziesiąt książek, w tym wiele bestsellerów, przetłumaczonych na kilka języków – tak pokrótce można opisać dorobek, którym pochwalić się może Remigiusz Mróz. Książki wydaje od 2016 lat. Mimo bogatej bibliografii, ma dopiero 35 lat – urodził się 15 stycznia 1987 roku. W ostatnich latach to właśnie do niego należy tytuł najchętniej czytanego pisarza w naszym kraju.

Miejsce 9: Zbigniew Rokita – “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”

“Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity to zdobywca Nagrody Literackiej Nike za 2020 rok a także zwycięzca plebiscytu czytelników “Gazety Wyborczej”. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Czarne jest powieścią eseistyczno-dokumentalną, w której autor, w bardzo osobisty i poruszający sposób, próbuje zmierzyć się ze swoim pochodzeniem. Zbigniew Rokita, jak sam przyznaje, przez znaczną część swojego życia starał się wypierać swojego śląskiego dziedzictwa, traktując je jako coś wstydliwego i „niewygodnego”. Skutkowało to tym samym totalną niewiedzą o historii owego regionu, jako że w powszechnej polskiej świadomości jej temat jest podejmowany niechętnie lub z dużym przeinaczeniem faktów.

Ostatecznie Rokita postanowił przełamać swój własny opór i samodzielnie się przekonać, co naprawdę oznacza bycie Ślązakiem. Poruszające obserwacje zarówno samego autora, jak i napotkanych osób, osobiste historie, codzienne rozterki i wielkie deklaracje, kompletnie różne od tego, czego można się spodziewać, każą zupełnie inaczej spojrzeć na ten tak często pomijany i bagatelizowany obszar Polski. Książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” to pozycja dla każdego, kogo interesuje intymne i nieoczywiste spojrzenie na to, czym jest śląska tożsamość. Swoją premierę książka miała 30 września 2020 roku, ale mimo to znalazła się na liście bestsellerów 2021.

Miejsce 8: Madeline Miller – “Pieśń o Achillesie”

Pieśń o Achillesie to debiut literacki Madeline Miller. Książka nagrodzona została Orange Prize for Fiction, a także przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów dziennika The New York Times. To przepełniona emocjami opowieść, która zachwyci każdego miłośnika mitologii i historii o przyjaźni, która przetrwa wszystko. Wydanie “Pieśni o Achillesie” w języku polskim miało swoją premierę w czerwcu 2021 roku.

Miejsce 7: Marta Galewska-Kustra – “Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci”

O książce

„Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” to kolejna część przygód małego chłopca o imieniu Pucio autorstwa Marty Galewskiej-Kustry. Książka to połączenie opowiadania dla dzieci z podręcznikiem do nauki poprawnej wymowy. Jej głównym atutem jest interesująca i atrakcyjnie podana historia, która wciąga zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Co w niej można zobaczyć?

Dowiemy się między innymi, co nowego u Pucia, co porabia jego siostra Misia, poznamy imię jego młodszego braciszka, dowiemy się, jaką pasję realizuje ciocia Iga, oraz gdzie pracuje Tata. Oprócz tego czeka nas wizyta w parku, na dworcu kolejowym i w wielu innych, nieznanych dotychczas miejscach.

Książka “Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” to szósta pozycja wchodząca w skład serii „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać” przygotowanej przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Jej zadaniem jest wzbogacanie słownika dziecka o nazwy kolejnych obiektów i czynności, a także rozwinięcie umiejętności opowiadania o nich. „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” miało swoją premierę pod koniec lutego 2021 roku.

O autorce

Marta Galewska-Kustra jest logopedą i pedagogiem dziecięcym, pedagogiem twórczości, a także pracownikiem naukowym warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej w stopniu doktora, na której zajmuje się tematyką rozwoju kreatywności u dzieci i młodzieży.

Miejsce 6: Dagmara Kaźmierska “Prawdziwa historia Królowej Życia” Kobieta czyta książkę

O książce

„Prawdziwa historia Królowej Życia” to autobiografia jednej z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek programu – Dagmary Kaźmierskiej. Influencerka zdradza w niej kuluary swej drogi na szczyt, opowiada o latach dzieciństwa oraz kulisach nagrywania znanego w całej Polsce dokumentu. Ponadto autorka porusza temat trudności w utrzymaniu relacji i odpowiada na pytanie, czy miłość przetrwa wszystko.

W autobiografii Dagmara Kaźmierska ukazuje również nieznane dotychczas fakty związane z kryminalną przeszłością. Wyrok oraz kilkunastomiesięczny pobyt w więzieniu to epizody w życiu autorki, które, jak sama twierdzi, ukształtowały jej charakter i pozwoliły inaczej spojrzeć na otaczający ją świat. Książka podkreśla znaczenie wartości, jakimi są miłość, rodzina i przyjaźń. Tytuł ten pozwala lepiej poznać Dagmarę i jej zaskakującą, pełną wzlotów i upadków historię.

O autorce

Dagmara Kaźmierska to osoba, która wzbudza zainteresowanie milionów odbiorców. Znana ze zdecydowania, ciętego języka, poczucia humoru i troski o najbliższych gwiazda może poszczycić się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, znanym profilem w mediach społecznościowych, udziałem w programie telewizyjnym, a także rolą w filmie Patryka Vegi. “Prawdziwa historia Królowej Życia” miała swoją premierę 15 listopada 2021 roku.

Miejsce 5: Remigiusz Mróz – “Wybaczam ci”

Kolejna pozycja Remigiusza Mroza w zestawieniu – „Wybaczam ci”, to efektowne połączenie thrillera i powieści sensacyjnej, z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym. Ina Kobryn wiedzie bardzo spokojne życie, w którym nie ma miejsca na nagłe zwroty akcji i nieprzyjemne niespodzianki. Dobrze idzie jej także w pracy, a do tego prywatnie świetnie dogaduje się ze swoim mężem. Właśnie starają się o dziecko. Wszystko zmienia się pewnego wieczora, gdy mężczyzna wychodzi z domu, a ona włącza komputer i przypadkiem natrafia na jego profil na Facebooku. Mąż się nie wylogował i właśnie otrzymuje krótką wiadomość od nieznajomej: „Wybaczam ci”.

Ina nie przejmuje się tym, co przeczytała i powraca do swojego życia. Nazajutrz jednak okazuje się, że dokładnie ta osoba, która wysłała wiadomość, popełniła samobójstwo w samym centrum Warszawy. Ina stara się odnaleźć wiadomość, ta jednak znika bez śladu. Mąż zaś twierdzi, że nie ma pojęcia, kim jest dziewczyna, która odebrała sobie życie, ani co stało się z wiadomością. Ina zaczyna odkrywać, że to nie jedyna tajemnica, którą ukrywał przed nią partner.

Książka miała swoją premierę 14 lipca 2021 roku.

Miejsce 4: Joseph Murphy – “Potęga podświadomości”

“Potęga podświadomości” autorstwa Josepha Murphy’ego to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano. Ta książka pomogła milionom ludzi na całym świecie osiągnąć upragnione cele jedynie dzięki zmianie sposobu myślenia. Teraz do rąk czytelników trafia nowe wydanie uzupełnione komentarzami z prac autora.

Rewolucyjne techniki doktora Murphy’ego opierają się na sprawdzonej zasadzie: Jeśli uwierzysz w coś bez zastrzeżeń i możesz to zobrazować w swoim umyśle, usuniesz podświadome przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem upragnionego celu, a twoja wiara stanie się rzeczywistością. Nowe, uzupełnione wydanie “Potęgi podświadomości” miało swoją premierę w Polsce w 2020 roku, ale mimo to znalazło się na liście bestsellerów 2021.

Miejsce 3: Remigiusz Mróz – “Afekt. Joanna Chyłka. Tom 13”

Na najniższym stopniu podium w 2021 roku znalazł się „Afekt” Remigiusza Mroza. To już trzecia książka autora w zeszłorocznym Top 10. Okazuje się, że najlepiej sprzedającą się pozycją najpopularniejszego polskiego pisarza była trzynasta część przygód słynącej z ciętego i niewyparzonego języka mecenas Joanny Chyłki oraz Kordiana Oryńskiego.

W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów. Życie zawodowe Chyłki komplikuje się coraz bardziej, ale to nie koniec problemów. Prawdziwe zaczną się, kiedy w życiu Kordiana pojawi się pewna dziewczyna z jego przeszłości…

Książka swoją premierę miała pod koniec marca 2021.

Miejsce 2: B.A. Paris – “Terapeutka”

Obecnie powstaje wiele powieści pisanych przez poczytnych pisarzy, które pozwalają choć na kilka godzin przenieść się w ponury, mroczny świat. Jedną z takich powieści jest „Terapeutka” napisana przez B.A. Paris. „Terapeutka” to opowieść o ekskluzywnym domu, który okazuje się jednak nie być tak idealnym, jak początkowo wyobrażali to sobie główni bohaterowie: Alice i Leo. Tylko pozornie przeprowadzka młodej pary na zamknięte, ekskluzywne osiedle jest początkiem sielankowego życia. Z każdym kolejnym dniem Alice poznaje mroczną przeszłość jej nowego domu, a tragiczne wydarzenia, które miały miejsce przed wieloma laty, oplatają siecią także Alice.

B.A. Paris to jedna z najbardziej popularnych współczesnych pisarek, która specjalizuje się w powieściach z gatunku thriller i horror. Wydanie “Terapeutki” w języku polskim miało swoją premierę 14 kwietnia 2021.

Najlepiej sprzedająca się książka w 2021 w Polsce: Natalia de Barbaro “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Książka, która przyszła w kopercie ze znakiem "bestseller"

O autorce

Bezapelacyjnie najlepiej sprzedającą się książką w minionym roku w naszym kraju była “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” autorstwa Natalii de Barbaro – znanej psycholożki i felietonistki magazynu “Wysokie obcasy”. Autorka specjalizuje się w psychologii społecznej i marketingu politycznym, a naukowo związana jest z Uniwersytetem Jagiellońskim.

O książce

Pozycja ta znalazła się na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży w praktycznie każdej dużej sieci księgarń w Polsce, a także okazała się najchętniej wybieranym e-bookiem oraz audiobookiem. Nie podlega zatem dyskusji, że “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” była najchętniej czytaną książką minionego roku w naszym kraju.

Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania:

  • Kim tak naprawdę jestem?
  • Czego chcę?
  • O czym marzę?
  • Na co sobie pozwalam?

Jej książka to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości. Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

Książka miała swoją premierę 10 lutego 2021 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również