Putin mówi, że nie chce wojny z Polską

Udostępnij

Władimir Putin udzielił głośnego wywiadu Tuckerowi Carlsonowi. W rozmowie pojawił się temat ataku na Polskę.

Czy Władimir Putin zaatakuje Polskę?

Władimir Putin zapytany przez Tuckera Carlsona, czy Rosja rozważa atak na Polskę i Łotwę, odparł, że „nie wchodzi to w grę”. Dodał, że wojna z Polską rozpocznie się tylko, „jeśli Polska zaatakuje Rosję”.

– Nie interesuje nas inwazja na Polskę, Łotwę czy gdziekolwiek indziej. Dlaczego mielibyśmy to robić? Po prostu nie mamy w tym żadnego interesu. To po prostu sianie paniki – przekonywał prezydent Rosji.

Problem w tym, że Rosja może różnie zinterpretować „atak” Polski. Nie można wykluczyć, że Moskwa zaatakuje za jakiś czas Łotwę, by „chronić” w tym kraju mniejszość rosyjską. Będzie to tylko pretekst, by wkroczyć do tego państwa. Będzie to oznaczało, że uruchomiony będzie musiał być artykuł 5 NATO. W praktyce może to oznaczać wyruszenie na pomoc Łotwie m.in. polskich wojsk (polskie i niemieckie oddziały stacjonują zresztą w tym kraju). Rosja z kolei będzie mogła zinterpretować to jako atak. Czy wtedy Putin uzna, że wojna z naszym krajem została rozpoczęta przez Warszawę? Choć brzmi to jak bardzo pokrętna logika, tak właśnie może się stać.

Kontrowersyjny wywiad

Carlson był krytykowany przed przeprowadzeniem i wyemitowaniem wywiadu z Putinem. Niektórzy uznali, że to promowanie dyktatora Rosji. W ostatnich latach dziennikarz zrobił wywiady także z premierem Węgier Viktorem Orbánem i prezydentem Argentyny Javierem Milei.

Jego zdaniem dziennikarze z USA „nie zadali sobie trudu”, by porozmawiać z Putinem i skonfrontować to, co ma on do powiedzenia, z tym, co mówią zachodni politycy.

Powyższe nie jest jednak do końca prawdą. Zachodni dziennikarze prosili o wywiady z Putinem, ale ten odmawiał i zapewne będzie będzie nadal mówił na takie prośby „nie”, póki ktoś ktoś nie zaoferuje mu rozmowy, nad którą będzie miał kontrolę. Można przypuszczać, że Carslon musiał iść na spore ustępstwa, by przeprowadzić wywiad z Putinem.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również