Pure Biologics wytypował partnera do badań przedklinicznych leku PB001

342

Pure BiologicsPure Biologics w trybie zapytania ofertowego wytypowała partnera, z którym planuje zrealizować pierwszy panel badań przedklinicznych dla projektu rozwoju leku immunoonkologicznego PB001 (MultiBody), podała spółka. Przedmiotem planowanych prac badawczych mają być trzyetapowe badania in vivo w modelu mysim. Badania przedkliniczne spółka może rozpocząć jeszcze w tym roku.

W postępowaniu publicznym wyłoniono spółkę Timeline Bioresearch ze Szwecji – uznaną jednostkę badawczą z Europy z doświadczeniem naukowym gromadzonym od 1997 roku, podano.

„Spółka ta i prowadzący ją zespół ekspertów ma duże doświadczenie w realizowaniu badań w modelach zwierzęcych w obszarze immunoonkologii, a także z modelami raka jelita grubego i odbytu. Doskonale wpisuje się więc w potrzeby projektu PB001. Jest to spółka z udokumentowaną historią realizacji podobnych projektów, spełniająca wszystkie standardy branży biopharma. Jesteśmy przekonani, że uzyskane rezultaty i poziom jakości badań spełnią również oczekiwania potencjalnych partnerów w przypadku rozmów o komercjalizacji kandydatów na lek w projekcie PB001” – powiedział dyrektor ds. badań i rozwoju Przemysław Jurek, cytowany w komunikacie.

Panel przedkliniczny został bardzo efektywnie zaplanowany i dzięki temu możliwe będzie uzyskanie szerokiego spektrum informacji mimo nielicznej próby badanej, podkreślono.

Badanie przedkliniczne zostanie przeprowadzone na myszach z ludzkim układem odpornościowym oraz z ludzkim guzem (rak jelita grubego i odbytu). Testowane będą efekty biologiczne bispecyficznego przeciwciała rozpoznającego cele molekularne wytypowane w ramach proponowanego przez spółkę mechanizmu działania leku.

„Dzięki tak zaplanowanemu panelowi, będziemy mogli zweryfikować hipotezę o biologicznym mechanizmie działania rozwijanego przez nas kandydata na lek w modelu in vivo (żywym organizmie). Poznamy zatem odpowiedź na pytanie, czy proponowany mechanizm terapeutyczny ma szansę zadziałać w organizmie pacjenta z rakiem jelita grubego i odbytu. Będziemy również wiedzieć, czy prawidłowo dobraliśmy model mysi do dalszych badań, jaka jest maksymalna tolerowana przez organizm dawka i czy przynosi efekt w postaci zmniejszenia guza. Uzyskamy szereg informacji o profilu odpowiedzi immunologicznej organizmu na podaną substancję badaną” – stwierdził Jurek.

„Po uzyskaniu obiecujących wyników w ramach pierwszego etapu możliwe będzie zaplanowanie kolejnych etapów przedklinicznych, takich jak analiza efektywności (skuteczności) wszystkich rozwijanych kandydatów na lek. Każdy z nich ma nieco inne parametry biofizyczne, a dzięki badaniom w ramach kolejnych paneli będziemy mogli wybrać te najbardziej obiecujące” – dodał.

Zgodnie z procedurą, kolejnym krokiem jest ustalenie szczegółów i podpisanie umowy z wykonawcą – szwedzkim Timeline Bioresearch. Przedstawiciele spółki spodziewają się, że badanie przedkliniczne rozpocznie się nawet przed końcem 2020 r.

Pure Biologics to polska spółka biofarmaceutyczna zajmująca się produkcją i oczyszczaniem wysokiej jakości białek rekombinowanych oraz selekcją rekombinowanych przeciwciał do zastosowań biomedycznych i diagnostycznych. Od grudnia 2018 r. jest notowana na rynku NewConnect.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments