Program “Pierwsze Mieszkanie” – kiedy i gdzie i dla kogo?

Przekazanie kluczy do mieszkania w TBS

Kupno pierwszego mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Własne mieszkanie daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Niestety bariery przy zakupie pierwszego M są trudne do przeskoczenia.

Z tego powodu rząd przygotował program “Pierwsze Mieszkanie”. W ramach niego działać będą dwa instrumenty: “Bezpieczny Kredyt 2%” i “Konto Mieszkaniowe”. Na czym będą one polegać? Kto będzie mógł z nich skorzystać? Przekonamy się poniżej:

Program Pierwsze Mieszkanie – podstawowe informacje Wynajem mieszkania w TBS

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło założenia systemu wsparcia dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie. Minister Waldemar Buda oznajmił, że to bardzo szeroko odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe Polaków i trudności, z którymi się spotykają.

Minister Rozwoju i Technologii szacuje, że w najbliższych latach z tego programu będzie w stanie skorzystać 100 tysięcy osób. Poinformował on także, że nie będzie progu dochodowego w programie. Co więcej, z programu będzie można sfinansować również budowę lub zakup domu.

Jak już zostało wspomniane, program Pierwsze Mieszkanie zawiera dwa instrumenty: Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe.

Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% polega na tym, iż budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Maksymalna wysokość kredytu na pierwsze mieszkanie to 500 tysięcy złotych, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tysięcy PLN. Kredyt może zostać udzielony na lokale zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Co istotne, nie będzie tutaj obowiązywał żaden limit ceny za metr kwadratowy. Ponadto, marża banku ma nie być wyższa niż w innych kredytach oferowanych przez daną instytucję.

Warto również dodać, że rata kredytu będzie miała charakter malejący. Oznacza to, że będziemy startować z wysokiego poziomu, a następnie będzie ona spadała w ciągu 10 lat tak, żeby gdy państwo przestanie dopłacać do kredytu, ta rata się zbytnio nie zmieniła.

Kto może wziąć taki kredyt? kredyt

Bezpieczny Kredyt 2% to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania. Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i „pierwszego mieszkania” spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich

Gdzie będzie można otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% będzie udzielany przez banki komercyjne, które podpiszą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W związku z powyższym, poza niższym oprocentowaniem, kredyty nie będą odbiegały od oferty rynkowej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że większość banków komercyjnych przystąpi do programu.

Kiedy będzie można skorzystać z tego rozwiązania?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że pierwsze kredyty w ramach instrumentu Bezpieczny Kredyt 2.0 będą udzielane nie później niż w trzecim kwartale 2023 roku. Program Pierwsze Mieszkanie ma bowiem wejść w życie 1 lipca 2023.

Konto Mieszkaniowe

Konto Mieszkaniowe to program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania. Mowa tutaj o specjalnym koncie oszczędnościowym, prowadzonym przez banki komercyjne.

Kto może otworzyć takie konto?

Konto Mieszkaniowe będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania – w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci: lokalu o powierzchni do 50 metrów kwadratowych przy dwójce dzieci, 75 metrów kwadratowych przy trójce dzieci i 90 metrów kwadratowych przy czwórce oraz bez limitu przy 5 i większej liczbie dzieci.

Co wyróżnia Konto Mieszkaniowe?

Okres oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa.

Premia mieszkaniowa będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań. Co więcej, odsetki wynikające z oprocentowania banku oferowanego na Koncie Mieszkaniowym będą zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments