Prognozy na rok 2020 [Świat]

708

Wczoraj zastanawialiśmy się, co czeka w 2020 r. Polskę (cały artykuł znajdziecie w tym miejscu). Dziś zajmiemy się resztą globu.

2019 r. – ciężki czas dla świata

Możliwe, że mijający właśnie rok przejdzie do historii jako czas szczególny. To w końcu w ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do wybuchu wojny handlowej na linii USA-Chiny, którą niektórzy odważnie określają już mianem drugiej zimnej wojny. Konflikt zaczął już dobitnie odbijać się na światowej gospodarce, czego implikacje zobaczymy w 2020 r.

Donald Trump przegra wybory

Dziś nie jest jeszcze jasne, który z kandydatów Demokratów zostanie ich reprezentantem, który zawalczy o Biały Dom z Donaldem Trumpem. Jest spora szansa, że będzie nim Joe Biden. Na kogokolwiek Partia Demokratyczna nie postawi, będzie on miał dużą szansę wygrania z obecną głową państwa.

pułapka tukidydesaZgodnie z niedawnymi sondażami, Biden wygrywa dziś z Trumpem o 5 punktów procentowych w kluczowym stanie takim jak Arizona czy o 3 punkty w Pensylwanii i Wisconsin. Z kolei o 2 punkty na Florydzie. Bernie Sanders, który także ma szansę na wyścig do Białego Domu, prowadzi z Trumpem o 2 punkty procentowe w Michigan i Wisconsin. Nieco gorsze od niego wyniki rejestruje na Florydzie, w Arizonie i Karolinie Północnej. W grze nadal pozostaje też Elisabeth Warren, która w badaniach zbliża się do faworyta, Bidena.

Dlaczego Trump miałby przegrać? Dziś jeszcze wskaźniki ekonomiczne grają na jego korzyść. W 2020 r. sytuacja może jednak ulec zmianie. Na pewno na jego niekorzyść zadziała obecna procedura impeachmentu. Choć w ten sposób raczej nie uda się doprowadzić do eksmisji kontrowersyjnego polityka-biznesmena z White House, jego popularność może zacząć spadać. Trump to nie Bill Clinton, który swoim czarem osobistym potrafiłby odratować swoją karierę po podobnych wydarzeniach.

Do tego jego prezydentura, ale też ostatnia kampania wyborcza, była postawiona na dzieleniu wyborców. Możliwe, że ostatecznie jego elektorat negatywny przerośnie pozytywny i Trump będzie musiał pożegnać się ze światową polityką.

Unia Europejska z problemami

polska sąd unii europejskiejCzy Brexit będzie w historii Unii Europejskiej (UE) swoistą Puszką Pandory? A może wręcz przeciwnie: Brytyjczycy i Europejczycy najedzą się strachu i… właściwie tyle. Z pewnością nie powinniśmy się spodziewać Armageddonu z dnia na dzień, ale konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z unijnych struktur mogą negatywnie odbić się na świecie trochę później.

Ciężkie czasy dla UE jednak się nie skończą. Nie wykluczone, że kolejne kraje będą chciały opuścić wspólnotę. Konkretnie chodzi o Węgry pod rządami Viktora Orbana, które i tak od dawna uchodzą w strukturze za swoistych barbarzyńców na salonach.

Rewolucja fintechowa banków centralnych

W 2020 r. emisję swojej cyfrowej waluty, LibraCoin, zapowiedział Facebook. Ponadto w podobnym tonie odgrażają się Chiny, które też od paru lat pracują nad zdigitalizowanym juanem. Teraz ich wysiłki ponoć znacznie przyspieszyły pomysły giganta z rynku mediów społecznościowych związane właśnie z Librą.

kryptowalutyW tym samym kierunku podąża jednak też Europejski Bank Centralny (EBC). Christine Lagarde, która od tego roku stoi na czele instytucji, ogłosiła niedawno, że bank do połowy 2020 r. ma opracować swoje priorytety odnośnie cyfrowego euro. Przygotowano już też wstępny projekt algorytmu, który miałby stać się podstawą cyfrowej waluty EBC.

Co zaskakujące, władze USA odżegnują się od tego typu pomysłów i ponoć mamy w ogóle nie liczyć na FEDCoina.

Z pewnością rok 2020 będzie jednak stał pod znakiem wyścigu technologicznego dot. cyfrowych walut banków centralnych.

Stopy procentowe

W tym roku Fed po raz pierwszy obniżył stopy procentowe. Podobną ścieżką podąża EBC. Czy jednak rok 2020 będzie kontynuacją tego trendu? W przypadku USA możemy założyć, że tak właśnie się stanie. Trump – widząc niedobre dla siebie badania opinii publicznej – może chcieć desperacko naciskać na Rezerwę Federalną, by ta obniżała stopu procentowej.

W kwestii EBC zdania ekspertów są już podzielone. Ekonomiści z Saxo Banku uważają, że Lagarde już początkiem roku dokona wolty w swoich poglądach i podniesie stopy.

Rok 2020 – czas kryzysu?

Na koniec warto postawić jedno elementarne pytanie: czy kolejny rok będzie już okresem ostrego kryzysu ekonomicznego? Od ostatniego krachu minęła już ponad dekada. „Najwyższy czas na recesję!” – twierdzą niektórzy, tyle że powtarzają to od paru lat.

Niemal z pewnością czekają nas gorsze czasy. Spowolnienie widać już np. w Niemczech, w Japonii wprost mówi się o recesji. Czy jednak finałem będzie ostateczny krach na Wall Street? Wydaje się, że czeka nas raczej okres przejściowy…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments