Polski Ład wchodzi w życie: Profilaktyka 40 plus

870

Polski Ład jednak staje się faktem. Od 1 lipca zniesione zostaną limity do specjalistów, korzystać będzie można z programu „Profilaktyka 40 plus”.

Profilaktyka 40 plus

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej powiedział, że już wkrótce Polacy  dostrzegą poprawę działania służby zdrowia. Chodzi np. o zniesienie limitów do lekarzy specjalistów.

– Od 1 lipca znosimy wszelkie limity przyjęć do specjalistów i to będzie standard, który wdrażamy. Będziemy starali się rozładowywać kolejki, skracać te kolejki przede wszystkim, to mogę na początek przynajmniej obiecać – powiedział premier.

Projekt w sprawie zniesienia limitów do specjalistów został w piątek skierowany do konsultacji publicznych. Zmiany umożliwią ponoć w praktyce wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nielimitowanego finansowania świadczeń wyłączanych z ryczałtu systemu zabezpieczenia.

Jak ma to działać?

Osoby, które będą chciały skorzystać z pakietu badań programu, powinny wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ta pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Tak zostanie też wygenerowane zlecenie pakietu badań.

Każdy uprawniony będzie mógł korzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 plus”.  Osobne pakiety przewidziano dla kobiet i mężczyzn.

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Niedzielski o COVID-19

Minister zdrowia wypowiedział się też nt. COVID-19 i obecnej sytuacji epidemicznej.

– Według na bieżąco prowadzonych badań współczynnik odporności w populacji wynikający bądź z realizacji Narodowego Programu Szczepień bądź też przechorowania COVID jest na poziomie 60 proc. I ta naturalna bariera w tej strukturze mutacji okazuje się wystarczająca, by redukować zakażenia – zaznaczył. – Tym głównym ryzykiem, z jakim będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie, jest wpływ tych mutacji alertowych, które już są zidentyfikowane, bądź pojawienie się nowych mutacji, które również mogą być bardzo niebezpieczne – dodał Niedzielski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments