Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło wziął udział w środowym panelu Forum Ekonomicznego 2020 „Krajowe mega inwestycje szansą na rozwój państwa”. Wypowiedział się m.in. o perspektywach polskiej gospodarki.

Prezes PKO BP: polskie firmy sprawnie sobie radzą

Patrząc na stan polskiej gospodarki, jestem osobiście bardzo optymistycznie nastawiony – powiedział Jagiełło. – Polskie firmy wykazały się znowu, po raz kolejny, taką dużą elastycznością, zręcznością, sprytem. – dodał. Zauważył też, że przez 30 lat „fantastycznie radziliśmy sobie w warunkach wzrostu gospodarczego”.

Jego zdaniem obecny kryzys związany z epidemią COVID-19 jest szansą na rozwój dla polskiej gospodarki.

Na każde zagrożenie zawsze można popatrzeć z drugiej strony: czy to jest szansa. Będą się zmieniały kwestie drażliwości poszczególnych dyscyplin gospodarki. I trzeba znowu się wykazać sprytem, odwagą, czasami brawurą, żeby wygrać tę konkurencję z innymi krajami – tłumaczył Jagiełło.

– Jesteśmy w trakcie kryzysu wywołanego COVID-em. Ta kolejna faza kohabitacji z koronawirusem będzie polegała na tym – wydaje mi się – że nie będzie żadnego totalnego lockdownu. Państwa, Polska również, pójdą w taki proces bardzo lokalnego zarządzania kryzysami związanymi z ogniskami koronawirusa. Nie sądzę, że będzie to, co było powszechne na całym świecie – że pójdziemy w totalne zamknięcie gospodarki znane nam z kwietnia – uważa.

Co dalej z PKB?

Jego zdaniem „rok 2020 zakończymy spadkiem PKB w okolicach 3-4 proc. Później, być może będzie druga fala, taka ekonomiczna, która uderzy w gospodarkę, a związana ona będzie z problemami innych krajów Europy i na świecie”.

Podkreślił, że najważniejszym partnerem Polski jest niemiecka gospodarka.

W przeszłości mieliśmy taką dobrą korelację, że plus minus wzrost PKB w Polsce był 2-2,5 proc. wyższy niż w Niemczech. Teraz ta korelacja jest troszkę inna. Polska gospodarka jest (…) pierwszą pochodną gospodarki niemieckiej w Europie i im lepiej w Niemczech, tym lepiej u nas, a im gorzej w Niemczech, tym gorzej na Słowacji i w Czechach – powiedział.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments