Sejm przyjął ustawę – prawo jazdy i dowód osobisty w mObywatel

409
aplikacja mObywatel

Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym i prawem jazdy na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.

Zmiany w aplikacji mObywatel Aplikacja mobilna

Dziś – 10 marca Sejm przyjął ustawę o aplikacji mObywatel. Teraz ustawa trafi do senatu, który może ją przyjąć bez zmian lub wnieść do niej własne poprawki.

Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w aplikacji mObywatel lokalnych dokumentów, takich jak karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, w tym kart klubu seniora czy klubu sportowego.

Dodatkowe usługi w aplikacji mObywatel

W ramach aplikacji mObywatel dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie również płacenie online za usługi administracyjne, czyli na przykład wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

Ponadto, w przyszłości aplikacja mObywatel będzie wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

Co więcej, aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Zmiany związane z prawem jazdy

Procedowana ustawa zrównuje również elektroniczne prawo jazdy oraz legitymację szkolną i studencką z tradycyjnymi dokumentami. Mało tego – projekt wprowadza również nowe rozwiązanie o nazwie „tymczasowe cyfrowe prawo jazdy”.

Oznacza to, że jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli prowadzić samochód lub motocykl wkrótce po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy, w okresie oczekiwania na wyrobienie tradycyjnego dokumentu. Instruktor wita się z nową kursantką

Cyfrowy dokument będzie można pobrać na swój telefon, gdy tylko informacje o wynikach egzaminu pojawią się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ma być on ważny 30 dni

Za datę uzyskania uprawnienia do prowadzenia pojazdu ma być teraz więc uważany dzień uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego. Wiadomo też, że z tymczasowego, cyfrowego prawa jazdy nie będzie mogła korzystać osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Kiedy dowód w aplikacji mObywatel będzie respektowany jak fizyczny?

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty – do tych czynności potrzebny będzie nadal fizyczny dokument.

O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe. Warto dodać, że do tej pory zanotowano ponad 9,6 miliona pobrań aplikacji mObywatel.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments