W najnowszym odcinku Kawy z ekspertem kredytowym, Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse prezentuje dobre wieści dla osób, które chcą kupić nieruchomość. Okazuje się bowiem, że zdolność kredytowa Polaków wzrośnie. Dlaczego i o ile? Dowiemy się poniżej:
KNF zgodziła się na obniżenie bufora zobowiązującego banki do surowszej oceny wypłacalności klientów
W lutym 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego, uwzględniając uwarunkowania rynku kredytów hipotecznych, zaleciła, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 punktów procentowych. Było to jednym z głównych powodów zapaści na rynku kredytowym i mieszkaniowym.
7 lutego sytuacja ta uległa jednak zmianie. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o obniżeniu bufora, który jest doliczany do oprocentowania przy wyliczaniu zdolności kredytowej Polaków.
KNF obniżyła bufor dot. oceny zdolności kredyt. przy długu na stałą stopę do 2,5 pkt proc.
Co istotne, bufor dotyczący oceny zdolności kredytowej można obniżyć do 2,5 punktu procentowego tylko w przypadku kredytów z okresowo stałym procentowym.
W przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem banki mają od teraz stosować bufor wyższy niż 2,5 punktu procentowego. Jego konkretna wysokość będzie ustalana przez bank, a za ocenę adekwatności tego podejścia może odpowiadać zarząd.
Co istotne, bufor w ogóle nie będzie musiał być stosowany w przypadku kredytów ze stałym oprocentowaniem w całym okresie spłaty.
Obniżenie bufora KNF: co oznacza dla Twojej zdolności kredytowej?
Singiel zarabiający 5 tysięcy złotych netto miesięcznie może obecnie liczyć na od 240 do 300 tysięcy złotych kredytu. Jest to kwota o około 50 tysięcy wyższa niż przed obniżeniem bufora przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Jest jeszcze nadzieja na własne mieszkanie
Obniżenie bufora przez Komisję Nadzoru Finansowego skutecznie poprawi zdolność kredytową milionów Polaków, co może doprowadzić do tego, że wiele osób będzie w stanie uzyskać własne mieszkanie. Co więcej, działanie KNF może również skutecznie zachęcić banki do oferowania coraz bardziej atrakcyjnych kredytów ze stałym oprocentowaniem.
Niestety, sytuacja ta może doprowadzić do wzrostów cen nieruchomości. Po fatalnym ubiegłym roku na rynku kredytowym popyt na mieszkania w Polsce się bowiem skumulował, a nowych inwestycji deweloperskich w zeszłym roku rozpoczęto znacznie mniej.
Popyt na mieszkania zwiększają również obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w 2022 roku oraz zapowiedziane przez rząd programy, które mają wesprzeć Polaków przy zakupie nieruchomości.
„Ani kupić, Ani wynająć – tragiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym!”
W tygodniku “Polityka” pojawił się artykuł opisujący fatalną sytuację na polskim rynku mieszkaniowym. W pierwszej kolejności zwraca on uwagę, że programy rządowe rozpoczęte w ostatnich latach, mające wspierać rozwój mieszkalnictwa w Polsce, zakończyły się fiaskiem.
Dla przykładu, w ramach programu Mieszkanie Plus zostało oddane w 2021 roku zaledwie 15 tysięcy lokali, a na ten moment mamy jeszcze dodatkowo 20 tysięcy w budowie. Rząd zapowiadał natomiast, że program ten poskutkuje oddaniem do użytku co najmniej 400 tysięcy mieszkań.
W efekcie na rynku mieszkaniowym mamy dziś bardzo duży niedobór lokali, co zwiastuje poważne kłopoty w przyszłości, gdy powróci popyt na kredyty hipoteczne.
Kolejnym działaniem rządu jest natomiast zapowiedź programu Pierwsze Mieszkanie i wchodzącego w jego skład rozwiązania o nazwie “Bezpieczny Kredyt 2%”. Projekt ten wydaje się na ten moment naprawdę atrakcyjny, lecz rząd nie ujawnił jeszcze budżetu na ten program.
Ceny wynajmu mieszkań w Polsce w 2023 roku
Przez niedobór mieszkań, ceny najmu wzrosły o ponad 50% w ciągu roku. W efekcie, dylemat “kupić czy wynająć?” stał się jeszcze trudniejszy do rozstrzygnięcia. Dla wielu Polaków żadna z tych opcji niestety już dziś nie jest dostępna. Jak rozwiązać ten kłopot?
Niezbędna jest po prostu większa ilość mieszkań w naszym kraju lub tańsze kredyty – najlepiej ze stałą stopą procentową na cały okres kredytowania.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.