Życie po epidemii: praca zdalna przyszłością rynku

1867

Z każdego kryzysu warto wyciągnąć naukę. To stara prawda, którą zawsze warto stosować. Obecnie trwająca epidemia koronawirusa pokazuje światu i Polsce jedno: praca zdalna jest realna i może w niedalekiej przyszłości wręcz powinna się standardem. My sprawdzimy, czy badania potwierdzają tę tezę.

Wstęp, w którym autor pokazuje Czytelnikowi na własnym przykładzie, jak fajnie jest pracować w domu

O 6:00 budzi mnie budzik wieży, a dokładnie ulubiona muzyka. Dynamiczny rock w wykonaniu AC/DC, nerwowy rap Eminema czy może sentymentalne ballady Tori Amos – wszystko zależy od pogody za oknem.

Poranna kawa, śniadanie, mycie zębów – wszystko bez zbędnego biegu i stresu. W końcu nie muszę zdążyć na pociąg czy autobus, by o 8:00 odbić kartę w miejscu pracy.

Efekt? Do pracy przy komputerze siadam niemal w dowolnym momencie. Chce skończyć szybciej? Zaczynam ją wcześniej! Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, jeśli trochę się poociągam. W efekcie nie jestem zestresowany, jak typowy pracownik biurowy. Zresztą nie dotyczy to tylko poranka. Tryb pracy zdalnej ogólnie powoduje, że pracuje wydajniej, bowiem obok mnie nie siedzą np. dwie koleżanki, które właśnie obgadują trzecią, która wyszła na „minutę”. W tle ponownie puszczam jakąś fajną muzykę, czuję się swobodnie. W końcu jestem w swoim mieszkaniu!

Praca zdalna w Polsce

Ok, a teraz czas na suche liczby.

Tylko co trzecia firma w Polsce umożliwia pracę zdalną. Dla pracowników, którzy coraz częściej szukają bardziej elastycznych form pracy, praca zdalna może stanowić decydujący czynnik przy wyborze pracodawcy. Praca elastyczna, także zdalna, znajduje się wśród najbardziej pożądanych świadczeń pracowniczych. Ponad 75 proc. osób przyznaje, że gdyby miało taką możliwość – wybrałoby telepracę. Pracodawcy będą musieli pójść w stronę pracy zdalnej, tego wymaga rynek – podkreślała już dwa lata temu Iwo Szapar z Remote-how pytana o aspekt pracy zdalnej przez agencję informacyjną Newseria Biznes – Pracownicy mają oczekiwania, aby pracować zdalnie coraz więcej. Obecnie jednak tylko 1/3 firm umożliwia pracę zdalną i to w ograniczonym modelu, ale 75 proc. osób, które ma taką możliwość, korzysta z tego – dodała.

Badanie „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników” firmy Kantar TNS z 2018 r. potwierdza powyższe dane. Dokładnie 32 proc. Polaków miało wtedy możliwość pracy zdalnej.

Z kolei analiza Hays Poland zauważa, że tylko 14 proc. firm zachęca do pracy zdalnej. Także aż 76 proc. ankietowanych stwierdzało, że chce tak pracować.

Obecny kryzys może spełnić marzenia tej ostatniej grupy.

Jak pracuje się zdalnie? Zalety „nowoczesnej” pracy

Z badań wynika też coś równie interesującego. Zwłaszcza dla pracodawców. Zauważa się, że zadowolenie z pracy rośnie, gdy tę można wykonywać z innego miejsca, niż biurowiec firmy. Powód? Chodzi np. o elastyczne godziny pracy i większy luz psychiczny z tego wynikający.

To jednak nie wszystko. Analizy wykazały, że praca na odległość podnosi… poziom wydajności. Okazuje się, że pracownik niekoniecznie potrzebuje nad sobą bata pracodawcy, by dobrze wykonywać swoje obowiązki.

Eksperci wskazują, że kluczowym elementem jest tutaj zmiana… otoczenia. Nie chodzi może o to, że koleżanki czy koledzy z biura nas męczą, ale… No właśnie, irma Regus wskazała, że ponad połowa polskich pracowników (51 proc.) jest zmęczona w wyniku zbyt długiego przebywania w tym samym pomieszczeniu.

Regus przeprowadziło zresztą badanie na grupie ponad 140 polskich przedsiębiorców. Wnioski były zaskakujące. Praca w takim „nowoczesnym” trybie poprawiała wydajność i ułatwia pracownikom koncentrację (55 proc.). Nie chcemy wywołać teraz burzy w waszych biurach, ale… tak, rozmowy pomiędzy współpracownikami w czasie, gdy ktoś przygotowuje ważny raport „na wczoraj” mogą wyprowadzić z równowagi najbardziej opanowaną osobę.

Praca zdalna gwarantuje też większą elastyczność, ułatwia planowanie harmonogramu działań (48 proc.) i redukuje do zera koszty dojazdów. Nie lubisz jazdy pociągiem, autobusem lub stania w korku. Nie ty jeden. Pracownicy mobilni unikają stresu związanego z tym wszystkim. Podkreślają też, że mają więcej czasu na relaks z rodziną (44 proc.).

Zgodnie z konwencjonalnym myśleniem, menedżerowie niechętnie udzielają swoim zespołom zgody na pracę na odległość. Może zatem zaskakiwać fakt, że firmy są świadome pozytywnego wpływu pracy mobilnej na zatrudnionych. Możliwość pracy w takim trybie – nawet w wymiarze dwóch dni tygodniowo – podnosi wydajność i sprzyja ogólnemu dobremu samopoczuciu personelu – mówi Klaus Koponen, dyrektor zarządzający firmy Regus w Polsce.

Polska a zagranica

Choć w Polsce praca zdalna nie jest zbytnio popularna, na Zachodzie staje się codziennością. Analiza Grupy IWG pokazuje, że na świecie już 62 proc. pracowników korzysta z możliwości, jakie ta daje, a ok. 70 proc. specjalistów czy właścicieli firm pracuje zdalnie przynajmniej raz w tygodniu.

Praca zdalna a epidemia, czyli przyszłość pracy zdalnej

Zauważmy teraz jedną sprawę. Idea pracy zdalnej ratuje teraz część firm. Epidemia i związane z nią utrudnienia dot. życia codziennego mogłaby doprowadzić do tego, że także wiele firm IT, redakcji czy agencji PR także przestaje móc działać. Tyle że dzięki pracy mobilne są one uratowane.

Długotrwałym skutkiem pandemii koronawirusa będzie zmiana nastawienia do pracy zdalnej. Praca z domu często postrzegana jest negatywnie. Osoby które i tak mogły spokojnie pracować z domu, były uważane za pracowników mniej zaangażowanych, wręcz leniwych. Home office nie był widziany najlepiej. Myślę, że właśnie tu może nastąpić zmiana myślenia – mówił Paweł Strawiński w programie „Forbes.Ludzie.Pieniądze”.

Oczywiście są branże, które nie mogą w pełni realizować takiej idei. Jednak wiele firm i urzędów z pewnością otworzy po tym kryzysie oczy i zacznie wdrażać u siebie rozwiązania, które umożliwią przechodzenia na nowy model wykonywania obowiązków służbowych. W najbliższych latach czeka nas rewolucja na rynku pracy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments