Różnice pomiędzy pożyczką online a kredytem gotówkowym

478

Pożyczka a kredytPożyczki są nieodłącznym elementem życia wielu osób. Pożyczyć można pieniądze, albo jakąś potrzebną nam rzecz. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się te pierwsze, jak pożyczka przez internet na konto.

Pożyczki online, jak i offline podlegają pod Kodeks Cywilny, gdzie można znaleźć np. definicję umowy pożyczki. To zobowiązanie finansowe omawia również Ustawa o kredycie konsumenckim. Warto wiedzieć, że maksymalne koszty pożyczki regulowane są przez tzw. Ustawę antylichwiarską. Jednak pożyczek może udzielać każdy. Zarówno osoba prywatna, firma, jak i bank.

Z kolei kredyt, może być udzielany tylko przez bank i ma wyrażenie pieniężne. Także to zobowiązanie jest regulowane Ustawami o kredycie konsumenckim i antylichwiarską, ale podstawą jego udzielenia jest ustawa Prawo bankowe. Dlatego nie można powiedzieć, że produkty o nazwach szybki kredyt online i pożyczka online są tym samym. Już sama definicja rozdziela je na dwa inne podmioty.

Czy pożyczka jest lepsza od kredytu?

Pożyczki może udzielić każdy chętny, choć najczęściej są to firmy pożyczkowe, zajmujące się usługami finansowymi. Dlatego można znaleźć bardzo dużo ofert. Banki również oferują różne rodzaje kredytów, które np. mają konkretny cel. Z tego powodu można się zastanawiać, które zobowiązanie jest lepsze.

Szybka pożyczka online kusi szybkością i łatwością dopełnienia formalności i wypłaty pieniędzy. To prawda, że pożyczki online w 15 minut istnieją i są wypłacane w tak krótkim czasie. Wystarczy złożyć wniosek na stronie internetowej firmy pożyczkowej, której oferta nas interesuje. Sam wniosek składa się z kilku części i trzeba w nim podać informacje osobowe, dane finansowe, w tym o dochodach i zaznaczyć zgody na sprawdzanie informacji w bazach dłużników. Aby zweryfikować dane osobowe potrzebny jest szybki przelew na drobną kwotę na rzecz pożyczkodawcy. Jeśli wniosek został złożony w godzinach pracy firmy, możliwe jest, że nawet po kwadransie otrzymamy odpowiedź.

W banku trzeba zwykle udać się osobiście, aby podpisać umowę o kredyt. Oznacza to czekanie w kolejce lub konieczność stawienia się o konkretnej godzinie. Zdecydowanie składanie wniosku o pożyczkę online jest w takim wypadku szybsze i łatwiejsze. Warto też pamiętać, że banki obligatoryjnie sprawdzają bazę BIK oraz prowadzą swój wewnętrzny Rejestr bankowy. Jeśli klient posiada choć jeden negatywny wpis, jego wniosek jest automatycznie odrzucany.

Pożyczanie nie jest trudne

Pożyczki i kredyty to zobowiązania finansowe, które należy uregulować terminowo. Choć pożyczka na raty lub kredyt bankowy wydają się być wygodne w spłacie, ponieważ co miesiąc spłacamy taką samą kwotę, to warto pomyśleć przyszłościowo. Czy za dwa lata nadal będziemy w stanie spłacać takie kwoty co miesiąc? Kuszące są chwilówki przez Internet, które dają nam możliwość pożyczania drobnych kwot na krótki czas. Dzięki nim można przeżyć od wypłaty do wypłaty. Jednak ciągłe pożyczanie powoduje popadnięcie w spiralę długu. Pożyczamy w kolejnym miesiącu, bo znowu brakuje nam środku. A brakuje ich, bo w poprzednim pożyczyliśmy.

Warto jest brać na siebie takie zobowiązania jedynie, aby zapewnić sobie realizację faktycznych potrzeb. Wydawanie pożyczonych środków, które do nas nie należą na zachcianki nie jest dobrym posunięciem. Jeśli jednak nagle potrzebujemy kilkuset złotych, bo zostaliśmy bez sprawnej pralki, jak najbardziej warto korzystać z takiej możliwości. Dobrze jest jednak pamiętać, że podpisując umowę zobowiązujemy się do uiszczenia terminowo spłaty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments