Powstanie największy blok gazowy przy elektrowni w Rybniku

Udostępnij

Polska Grupa Energetyczna podpisze dziś umowę na budowę bloku gazowego w Rybniku. Będzie to największa tego typu instalacja w Polsce i jedna z największych w Europie. Inwestycja pochłonie 4,6 miliarda złotych – o ponad miliard więcej niż pierwotnie zakładano.

Rusza budowa największego bloku opalanego gazem w Polsce Elektrownia gazowa

W Rybniku właśnie rusza budowa największego bloku opalanego błękitnym paliwem o mocy 882 megawatów. Dla porównania największy krajowy blok węglowy, zlokalizowany w Elektrowni Kozienice, osiąga moc 1075 megawatów.

Nowa instalacja będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet dla 2 milionów gospodarstw domowych. Inwestycję dla Polskiej Grupy Energetycznej zrealizują wspólnie Polimex Mostostal i Siemens Energy za około 4,62 miliarda złotych brutto. To o ponad 1 miliard PLN więcej niż pierwotnie planowała PGE.

Spółka PGE jest jednak zdeterminowana, by dekarbonizować wytwarzanie energii i utrzymać moce wytwórcze w Rybniku. Nowa jednostka gazowa zastąpi bowiem cztery wyłączane z eksploatacji stare bloki węglowe o łącznej mocy 900 megawatów.

Prezes Zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski zapowiedział, że: “Inwestycja PGE w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem gazowo-parowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim“.

Kiedy ruszy blok gazowy PGE w Rybniku?

Blok PGE ma rozpocząć pracę w grudniu 2026 roku. Będzie on działać w ramach spółki celowej PGE – Rybnik 2050. Polska Grupa Energetyczna dla swojej inwestycji uzyskała także siedemnastoletni kontrakt w ramach rynku mocy. To stała premia za samą gotowość do pracy, która zdecydowanie poprawia opłacalność całego projektu.

Decyzję o zbudowaniu w Elektrowni Rybnik bloku parowo-gazowego o mocy co najmniej 800 megawatów Polska Grupa Energetyczna ogłosiła w styczniu 2021. Pod koniec 2021 roku spółka córka – PGE Energia Ciepła ogłosiła przetarg w trybie zapytania konkursowego. Zgłosiły się dwie chętne firmy na wybudowanie bloku gazowego w Rybniku. Jego rozstrzygnięcie ogłoszono 11 stycznia 2023.

Udział gazu w polskim miksie energetycznym Elektrownia gazowa

Do tej pory elektrownie gazowe nie stanowiły dużego udziału w krajowym miksie energetycznym. W 2022 roku odpowiadały za niespełna 6% produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Siłownie mocno ograniczały jednak moce z uwagi na ekstremalnie wysokie ceny gazu. W 2021 roku udział tych elektrowni w miksie sięgał prawie 8%. Największe bloki gazowe zlokalizowane są w Płocku, Włocławku, Stalowej Woli oraz Warszawie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również