Porozumienie podpisane ze związkami zawodowymi zakłada likwidację kopalń do 2049

193

Przedstawiciele rządu i związków zawodowych podpisali porozumienie dotyczące tempa transformacji górnictwa węgla kamiennego po czterech dniach negocjacji. Zgodnie z przyjętymi zapisami, likwidacja kopalń będzie trwała do 2049 r.

W 2021 r. ma zostać wygaszone wydobycie w dwóch kopalniach. Górnictwo ma być subsydiowane przez państwo, ale szczegółów nie przekazano – poza informacją, iż konieczna jest na to będzie zgoda Komisji Europejskiej (KE). Pracownicy dołowi uzyskali gwarancję zatrudnienia do emerytury.

„To, co podpisaliśmy, to kierunek uczciwej, sprawiedliwej transformacji polskiej, energetycznej i górnictwa. Polska idzie własną drogą, uwzględniając własną specyfikę, ale także idziemy zgodnie z polityką Unii Europejskiej” – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń dziennikarzom po podpisaniu porozumienia.

„Najważniejszą częścią umowy na rzecz górnictwa jest przygotowanie przez rząd mechanizmu subsydiowania cen węgla energetycznego, tak aby elektrownie kupowały węgiel w Polsce, a różnica w stosunku do cen światowych, czyli notowań ARA, będzie wyrównywana” – powiedział ISBnews przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Dodał, że nie ma limitu kwotowego dofinansowania cen.

Pytany o zapisy dotyczące bieżącej sytuacji finansowej w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), powiedział, że niebawem spółka węglowa otrzyma pomoc finansową w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), a dodatkowo spółki energetyczne zapłacą za nieodebrany węgiel leżący na zwałach przy kopalniach.

Wojciech Żurawski

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments