Porozumienie Gowina zobowiązało się do poparcia ustawy ws. wyborów prezydenckich

ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. zakłada przeprowadzenie wyborów wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego

408

Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązało się do poparcia zawetowanej przez Senat ustawy ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, poinformowano.

„Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji” – poinformowało Prawo i Sprawiedliwość (PiS) na swoim profilu na Twitterze.

We wspólnym oświadczeniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezesa Porozumienia Jarosława Gowina zaznaczono, że „wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym”.

„Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie” – brzmi oświadczenie.

Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. zakłada przeprowadzenie wyborów wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

Wyborcy otrzymaliby pakiety wyborcze, które dostarczyłaby do ich skrzynek pocztowych Poczta Polska. Głosowanie odbyłoby się w godz. 6.00-20.00 – wyborcy musieliby wówczas umieścić kopertę zwrotną w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców.

Wymagania, jakim ma odpowiadać skrzynka pocztowa, określiłby w rozporządzeniu minister ds. aktywów państwowych.

Ustawa zakłada też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów z uwzględnieniem granicznych terminów wynikających z konstytucji; najpóźniejszy termin to 23 maja 2020 r.

Po zawetowaniu ustawy o wyborach korespondencyjnych przez Senat, Sejm może odrzucić wniosek o odrzucenie ustawy bezwzględną większością głosów (liczba głosów „za” jest większa niż suma „przeciw” i „wstrzymujących się”), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowanie nad senackim vetem – dzisiaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments