Pomysł na biznes — płatny parking

Udostępnij

Jedni decydują się na założenie własnej firmy, kiedy inny myślą o awansie w dużej korporacji. Istnieje naprawdę wiele możliwości na stworzenie własnego biznesu, a jednym z nich jest otwarcie płatnego parkingu. Jak to zrobić i jaki rodzaj parkingu wybrać?

Czy płatny parking to dobry pomysł na biznes?

parkingProwadzenie własnego parkingu to naprawdę ciekawy pomysł na biznes, który może przez lata bardzo dobrze funkcjonować. Jeżeli mamy trochę przestrzeni w atrakcyjnym dla kierowców miejscu, będzie na pewno przynosił nam pieniądze przez długie lata. Liczba samochodów wciąż rośnie, a stosując pewne udogodnienia, klientów na pewno nie będzie brakować.

Miejsca parkingowe są potrzebne w miastach, ale nie tylko. W wielu turystycznych miejscach kierowcy potrafią natrudzić się, żeby zaparkować. Między innymi możemy rozważyć stworzenie parkingu blisko zbiorników wodnych, ponieważ wiosną i latem gromadzi się nad nimi naprawdę sporo osób. Warto też rozważyć stworzenie płatnego parkingu blisko popularnych i obleganych atrakcji. Miejsca parkingowe przydadzą się również nieopodal lotnisk i targowisk. Od czego właściwie powinniśmy zacząć? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Jak wystartować z płatnym parkingiem?

Jeżeli posiadamy działkę w miejscu, w którym kierowcy chętnie zostawiliby auto, to najgorsze mamy za sobą. Osoby, które przestrzeni na parking nie posiadają, muszą ją najpierw kupić. Lokalizacja jest niezwykle ważna, bo to właśnie od niej zależy, jak dużo będziemy zarabiać. Kierowcy najczęściej szukają miejsca na postój w centrum miasta, nieopodal urzędów i galerii handlowych. Dobrym pomysłem będą parkingi w turystycznych miejscach, jednak nasze dochody mogą być w tym czasie uzależnione od tego, czy akurat jest sezon.

płatny parkingMamy już teren i pomysł, ale co dalej? Warto zadbać o odpowiednie warunki na naszym parkingu. Nikt nie będzie chciał zostawić samochód na nierównym terenie, na którym w ulewne dni powstają kałuże i błoto. Należy odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń. Możemy zadbać o asfalt lub na początku wysypać kamienie. Na płatnym parkingu powinna znaleźć się budka dla stróża. Warto też wyznaczyć miejsca parkingowe. Bardzo istotne jest umieszczenie informacji o cenach w widocznym miejscu. Tylko wtedy kierowcy będą zainteresowani zostawieniem samochodu u nas. Decyzję o stworzeniu płatnego parkingu należy przemyśleć. Trzeba też stworzyć regulamin, który zostanie umieszczony w miejscu, w którym kierowcy bez problemu będą mogli się z nim zapoznać. Jednak jaki parking będzie lepszy strzeżony czy nie?

Strzeżony czy niestrzeżony parking?

W zależności od tego, gdzie będzie umiejscowiony nasz parking, warto zastanowić się nad jego celem. Jeżeli teren, który chcemy przeznaczyć na parking, znajduje się w centrum miasta, to kierowcy raczej będą zostawiać na nim auta maksymalnie na kilka godzin. W takiej sytuacji nie będzie dla nich aż tak ważne czy parking jest strzeżony, czy nie. Chociaż mimo wszystko warto to rozważyć.

W parking strzeżony zwykle musimy więcej zainwestować, ponieważ jesteśmy na nim odpowiedzialni za auta naszych klientów. Warto teren parkingu ogrodzić i zainwestować w kamery. Zdecydowanie parkingi strzeżone są częściej wybierane na obrzeżach miast, kiedy kierowcy decydują się zostawić na nich samochód na dłużej. Bezpieczeństwo auta dla wielu jest ważna, dlatego wolą zapłacić kilka złotych za strzeżony parking niż zostawić pojazd na poboczu.

Jaka cena za płatny parking będzie najlepsza?

Właściciele prywatnych parkingów często potrafią przesadzić z ceną. W niektórych miejscach dla kierowców nie będzie ona miała znaczenia. Jeżeli nasz parking będzie znajdował się w bardzo obleganym centrum miasta, to raczej nigdy nie zabraknie nam klientów. Mimo wszystko nie należy przesadzać z ceną, ponieważ w dni, w których ruch jest mniejszy, niewiele osób będzie chciało u nas parkować.

płatny parkingUstalając cenę, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Jeżeli nasz parking jest pod zadaszeniem, a nawierzchnię pokrywa asfalt, możemy policzyć trochę więcej. Za miejsca parkingowe pod gołym niebem liczymy mniej. Dodatkowo należy zmniejszyć cenę, jeżeli nasz parking pokrywa żwir, a nie asfalt. Za miejsce na parkingu strzeżonym też możemy wziąć więcej pieniędzy.

Kierowcy chętniej korzystają z parkingów z atrakcyjną ofertą. Warto rozważyć niższą cenę popołudniami, kiedy urzędy przestają pracować, a chętnych do zostawienia auta jest mniej. Jeżeli parking znajduje się blisko bloków lub firm, możemy zaoferować atrakcyjne rozwiązania, które umożliwiają wykupienie miejsca na miesiąc. To świetny sposób, żeby więcej zarobić i zatrzymać u siebie klientów.

Czy do prowadzenia parkingu potrzebujemy zezwoleń?

Stworzenie płatnego parkingu to naprawdę dobry sposób na biznes. Daje możliwość dorobić sobie do comiesięcznej wypłaty, emerytury lub renty. Wiele osób zastanawia się, czy może tak po prostu stworzyć na swojej działce parking. Prowadzenie parkingu nie wymaga żadnych dodatkowych zezwoleń. Warto jednak sprawdzić, czy teren, na którym chcemy zorganizować miejsca postojowe, nie jest uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

Płatny parking możemy prowadzić jako drobną i nieewidencyjną działalność. Dokładniej, nie mamy obowiązku rejestrować naszej działalności, jednak przychody nie mogą przekroczyć w miesiącu 50% kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli jednak kwota ta w danym miesiącu zostanie przekroczona, musimy do 7 dni zarejestrować naszą działalność.

Płatny parking to ciekawy pomysł na biznes

Coraz więcej osób zastanawia się nad dodatkowym źródłem dochodu. Jedni starają się o podwyżkę i awans, kiedy inni zastanawiają się, jak wystartować z własnym biznesem. Jeśli dysponujemy działką położoną w nieopodal centrum miasta lub w atrakcyjnym dla turystów miejscu, warto rozważyć stworzenie płatnego parkingu. Samochodów z roku na roku przybywa, dlatego nie musimy się martwić, że zabraknie nam klientów.

płatny parkingStworzenie płatnego parkingu nie jest dużą inwestycją, zwłaszcza jeżeli mam już działkę. Wystarczy postawić budkę dla stróża i zadbać o odpowiednie podłoże. Na początek możemy wysypać parking żwirem, jednak wtedy cena za zostawienie auta nie powinna być tak wysoka, jak w przypadku parkingów asfaltowych.

W centrum większych miast lepiej sprawdzi się parking niestrzeżony, ponieważ w takich miejscach kierowcy zwykle zostawiają samochód maksymalnie na kilka godzin. Zanim wystartujemy z biznesem, należy dobrze przemyśleć cenę. Dużym atutem będą dodatkowe oferty. Przykładowo po godzinie 16 parking może być tańszy, możemy też zaproponować wykupienie miejsca postojowego na miesiąc osobom, które mieszkają lub pracują w okolicy.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również