Pomaganie jest fajne

Udostępnij

Spontaniczna pomoc ludziom wokół nas lub działanie w ramach najróżniejszych fundacji to dwa różne sposoby na wspieranie innych, jednak oba są równie ważne. Dodatkowo niesienie pomocy może być naprawdę satysfakcjonujące. Jak wspierać innych, czerpać z tego satysfakcje oraz jaka forma pomagania będzie najlepsza dla nas?

pomaganie jest fajne

Jak czerpać satysfakcję z pomocy innym?

Pomaganie to niezwykle ważny i wdzięczny temat. Nie każdy z nas potrafi i chce nieść wsparcie innym, jednak warto się tego nauczyć. Jest kilka pozytywnych aspektów pomagania, które wpływają dobrze na nasze samopoczucie. Natomiast znalezienie satysfakcji z pomocy innym nie jest trudne. To przychodzi samo, kiedy w zamian otrzymamy uśmiech lub podziękowanie. Przyjemne ciepło rozlewa się po naszym sercu, a na naszej twarzy mimowolnie także maluje się uśmiech.

Warto pamiętać, że jeżeli my niesiemy pomoc, to często ona do nas wraca. Decydując się na wsparcie innych, możemy zazwyczaj liczyć, że kiedy my będziemy w potrzebie, także otrzymamy pomoc. Zaobserwować to można w zwykłych, codziennych sytuacjach. Jeżeli zdecydujemy się wesprzeć kolegę lub koleżankę w pracy, często możemy liczyć na nich, kiedy to my będziemy potrzebować wsparcia. Pomagać możemy na wiele sposobów, w dalszej części artykułu podpowiemy, jak to robić.

Różne formy pomocy

Pomagać można na najróżniejsze sposoby i warto o tym pamiętać. Ludzie różnią się od siebie i nie każdy będzie w stanie zaangażować się we wszystko. Jedni wolą działać na dużą skalę i uczestniczyć w naprawdę wielu możliwych formach pomocy, a inni zdecydowanie preferują spokojne działanie na rzecz pomocy lokalnej społeczności.

różne formy pomocyNa początek warto zastanowić się, jakie istnieją formy pomocy i która będzie najlepsza dla nas. Jeżeli chcemy nieść wsparcie innym, to sami musimy być w dobrym stanie psychicznym i często fizycznym. Wspieranie ludzi w potrzebach często wiąże się z pewnego rodzaju obciążeniem dla nas samych. Można pomagać:

  • Działając w organizacji niosącej pomocy. Praca na rzecz jakiejś fundacji i uczestniczenie w jej akcjach to świetna forma zorganizowanego działania. Warto zastanowić się, która fundacja najbardziej nam odpowiada.
  • Wspierać pieniężnie na wybrane cele. Jeżeli nie jesteśmy w stanie uczestniczyć w pomocy, możemy przeznaczyć na konkretny cel lub fundację jakąś sumę pieniędzy.
  • Nieść wsparcie psychiczne. Jest to forma pomocy, którą możemy najłatwiej nieść znajomym i bliskim w trudnej sytuacji.
  • Nieść wsparcie fizyczne. To bardzo łatwa i często spontaniczna forma pomocy, do tego typu wsparcia należy pomóc osobom niepełnosprawnym we wsiadaniu do transportu publicznego lub nawet robienie zakupów starszym sąsiadom.

Pomaganie podczas światowych kryzysów

Nikt nie przypuszczał, że w przeciągu trzech ostatnich lat doświadczymy dwóch trudnych i stresujących kryzysów na świecie. Pierwszym, który ogarnął cały świat, była pandemia COVID-19 i to ona pokazała nam, jak ważne jest wsparcie ludzi wokół nas. Udowodniła także, że mamy siłę i serce, żeby nieść pomocy. Osoby, które utknęły w domach z powodu kwarantanny, czasem musiały liczyć na wsparcie w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu czworonoga. W wielu miejscach powstały grupy wsparcia, które pomagały chorym podczas izolacji. Było to niezwykle ważne dla osób starszych oraz samotnych.

Z drugim kryzysem mierzymy się od 24 lutego, kiedy to rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę. Właśnie od tamtego momentu głównie kobiety, osoby starsze i dzieci zaczęły uciekać do Polski przed wojną. Ogromna liczba uchodźców zdecydowała się szukać azylu w naszym kraju i właśnie wtedy Polacy pokazali, jakie mają wielkie serca; przyjmowanie Ukraińców pod swój dach, oferowanie transportu oraz liczne zbiórki płynące z całego naszego państwa. Jednak nie każdy jest gotowy, żeby zaoferować wsparcie aż na taką skalę. Mimo to pomaganie nawet to małe jest czymś niesamowitym i cudownym. Możemy wspierać ludzi, którzy są blisko nas. Przekonaj się jak to robić!

Pomaganie ludziom mieszkającym wokół nas

Wspieranie innych nie musi zawsze być na wielką skalę. Wielu z nas wydaje się, że pomagać trzeba porządnie albo wcale, jednak to błędne myślenie. Możemy działać lokalnie lub po prostu wspierać najbliższych. To naprawdę łatwe, a satysfakcja jest równie duża, jak przy zorganizowanych akcjach wielu fundacji.

Zrobienie zakupów starszym sąsiadom zostanie na pewno odpowiednio docenione. Warto także pomyśleć o pomocy dziadkom we wdrożeniu się we wciąż pędzący technologiczny świat. Osoby starsze nie zawsze nadążają za nowinkami i często potrzebują wsparcia w obsłudze laptopa i telefonu komórkowego. Pokazanie i wytłumaczenie, jak działają te sprzęty, będzie dla nich na wagę złota.

Odpowiedzialność społeczna

Wywieranie pozytywnego wpływu na świat oraz otaczające nas społeczeństwo jest niezwykle ważne. Indywidualnie, angażując się w kreowanie lepszej rzeczywistości, możemy zdziałać naprawdę wiele. Odpowiedzialność społeczna jest niezwykle ważna i mogliśmy to zaobserwować w czasie pandemii koronawirusa.

Odpowiedzialność społeczna ma naprawdę istotne znaczenie dla jakości życia wszystkich z nas oraz poprawia dobrostan społeczny. Każdy może aktywnie kreować pozytywne zmiany. Pomaganie jest właśnie jedną z form, w ramach których działa odpowiedzialność społeczna.

Pomagać może każdy z nas

Zanim zdecydujemy się na niesienie wsparcia innym, powinniśmy zadbać o siebie. Dopiero, jak sami czujemy się dobrze, będziemy w stanie skutecznie nieść pomoc innym. Warto także pamiętać, że wspierać można na różne sposoby. Należy zastanowić się, jaki rodzaj pomagania jest dla nas. Działanie w ramach dużych akcji sprawdzi się u ludzi, którzy mają więcej czasu i siły. Wsparcie finansowe nie jest niczym gorszym i to idealna forma niesienia pomocy dla osób, które nie mają czasu zaangażować się w większe akcje.

Odpowiedzialność społeczna jest niezwykle istotna dla wywierania pozytywnego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość. Trzeba pamiętać, że ma duże znaczenie dla jakości życia i poprawę dobrostanu społecznego.

Z pomagania możemy czerpać satysfakcję, a wspierać nie trzeba zawsze na dużą skalę. Wokół nas jest mnóstwo ludzi, którzy z chęcią przyjmą miły gest z naszej strony. Uśmiech ludzi, którzy otrzymali od nas pomoc to coś niesamowitego i może skutecznie poprawić samopoczucie.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również