Polacy nie gęsi i swe wino mają

419

Polskie winniceNie da się ukryć, że takie terminy jak winorośl, winnica czy po prostu wino nie kojarzą nam się raczej z Polską, tylko z Francją, Włochami czy Hiszpanią. Wcale to jednak nie oznacza, że polskie winnice nie istnieją. Obecnie na naszych terenach funkcjonują setki winnic od kilku arów do nawet kilkudziesięciu hektarów powierzchni. Jakość tych produktów także z każdym rokiem jest coraz wyższa, a grono ich smakoszy stale się powiększa.

Co więcej, enoturystyka w ostatnich latach zyskuje na popularności i staje się modna. Istnieje coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, które na wzór Europy Zachodniej, organizują biesiady przy lokalnym winie czy wspólne zbieranie winorośli. Zwłaszcza w tym roku warto rozważyć skorzystanie z takiej formy aktywnego wypoczynku, skoro z powodu epidemii koronawirusa wyjazd na wakacje za granicę może być problematyczny.

Poniżej zostaną zaprezentowane polskie winnice oferujące naprawdę doskonałe trunki, których każdy miłośnik wina z pewnością powinien skosztować.

Polskie winnice – Stara Winna Góra

Na początek dobrze znane miejsce na mapie obrazującej polskie winnice, czyli Stara Winna Góra w okolicy Zielonej Góry. Region zielonogórski, chyba jako jedyny w Polsce, kojarzy się z produkcją wina. Wynika to z niezwykłych właściwości gleb, które umożliwiają dogodną uprawę winorośli. Nic więc dziwnego, że praktykuje się tę tradycję już od XIII wieku.

Winnica w Starej Winnej Górze została założona w 1997 roku. Powstają tutaj trunki ze szczepów Regent, Riesling, Pinot Gris, Pinot Noir, Saphira, St Laurent, Traminer. W ofercie winnicy mamy kilkanaście produktów w przedziale cenowym od 60 do 95 złotych.

Za najlepsze uznaje się białe wino Liryczny Riesling oraz różowe Letnia Impresja Pinot Noir Rosè. Na miejscu goście mają do dyspozycji Winny Dworek z pełnym zapleczem hotelowym i restauracyjnym, a nawet winoterapią.

Polskie winnice – Pałac Mierzęcin

To kolejna winnica z województwa Lubuskiego. Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort również uchodzi za jedną z najstarszych i trzecią największą – ponad 6,5 hektara, w Polsce winnicę. Winorośl została po raz pierwszy zasadzona w 2004 roku.

W tym przypadku jednak mamy do czynienia z całym eleganckim kompleksem wypoczynkowym oferującym aż 200 miejsc hotelowych ulokowanych w dziewiętnastowiecznym pałacu. Można tutaj także wziąć udział w winobraniu. Oprócz tego oczywiście mamy możliwość zwiedzenia winnicy oraz degustacji.

Dodatkową rozrywką jest Grape Spa, czyli szeroka paleta odmładzających zabiegów z wykorzystaniem winogron. W swojej ofercie Pałac Mierzęcin posiada kilkanaście trunków w przedziale cenowym od 70 do 115 złotych. Flagowymi produktami są wina ze szczepów Riesling, Kernling i Solaris.

Nadszedł czas na winnicę, której produkty w ostatnich latach wygrywają w zasadzie wszystkie ogólnopolskiej konkursy i posiada naprawdę liczne grono miłośników.

Winnica Turnau

Remont dziewiętnastowiecznego budynku w Baniewicach koło Szczecina pozwolił na stworzenie nowoczesnej winnicy z własną przetwórnią. Za całym konceptem stoi rodzina Turnauów, postanowili oni połączyć swoje siły i wykreować miejsce, które spełni ich marzenie o powrocie do rodzinnych tradycji. Do współpracy zaprosili także Franka Fausta, cenionego twórcę win z Nadrenii.

Choć pierwsze wino zostało zaprezentowane dopiero w 2015 roku, to właśnie to miejsce cieszy się obecnie prawdopodobnie największym uznaniem na polskim rynku. Winnica liczy w sumie aż 28 hektarów powierzchni. Parcele obsadzone są głównie szczepami Solaris, Johanniter, Riesling, Hibernal, Seyval Blanc, Rondo, Regent i Cabernet. Produkowane jest tam także wino lodowe z zamarzniętych zimą owoców. W zabytkowym budynku znajduje się dodatkowo sala degustacyjno-koncertowa oraz imponujący sklep z lokalnymi trunkami.

Zwiedzanie Winnicy Turnau trwa 2,5 godziny i podzielone jest na trzy etapy:

  • Spacer po winnicy
  • Zwiedzanie winiarni
  • Degustacja

Dla osób, które przyjeżdżają z daleka udostępniany jest dom gościnny, w którym znajduje się pięć pokoi o wysokim standardzie. W ofercie winnicy mamy kilkanaście produktów w przedziale cenowym od 55 do 280 złotych, najdroższe są słodkie wina lodowe. Flagowym jest wytrawne białe wino Solaris. Warto skosztować także Rieslinga oraz półwytrawnego Hibernala. Słodkie Wino Lodowe także jest godne uwagi.

Polskie winnice – Sztukówka

Omawiając ciekawe polskie winnice warto zajrzeć w rejon Podkarpacia. We wsi Frysztak niedaleko Jasła mieści się Winnica Sztukówka. Położona jest na niewielkim wzniesieniu, dokładnie w południowej części stoku, która jest mocno nasłoneczniona, co czyni ją idealnym miejsce do uprawy winorośli. Powstała w 2009 roku.Nie ma w niej miejsc noclegowych, lecz można tu przyjechać na zwiedzanie z degustacją, która odbywa się w altanie pośród winorośli z pięknym widokiem.

W ofercie winnicy mamy sześć trunków, wszystkie mają nazwy dawnych instrumentów muzycznych. Ich cena mieści się w przedziale 50-65 złotych. Za najlepsze uchodzi różowe półwytrawne wino Maryna o aromacie truskawek, poziomek i innych czerwonych owoców.

Przejdźmy teraz do innego regionu, mianowicie Dolnego Śląska.

Winnica Wzgórza Trzebnickie

Winnica Wzgórza Trzebnickie położona jest w regionie nazywanym przez ekspertów “dolnośląską Toskanią”. Odznacza się on wyjątkowo korzystnym dla uprawy winorośli mikroklimatem. Wina jej produkcji wyróżniają się intensywnymi aromatami i głębokim smakiem.

W ofercie winnicy Wzgórza Trzebnickie mamy kilkanaście trunków w przedziale cenowym od 45 do 95 złotych. Z pewnością warto skosztować czerwonego wina Regent oraz białych Chardonnay i Pinot Gris.

Winnica Skarpa Dobrska

Na mapie prezentującej polskie winnice znajduje się także położona w ciekawych okolicznościach przyrody Winnica Skarpa Dobrska. To stosunkowo młoda winnica, założona w 2016 roku, szybko zyskała uznanie krytyków oraz sympatię amatorów wina. Położona jest w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w rejonie Małopolskiego Przełomu Wisły. Skarpa nasłoneczniona jest cały dzień, dzięki czemu to miejsce doskonale nadaje się na uprawę winorośli.

Nazwy poszczególnych win pochodzą od dziko rosnących roślin zielnych oraz kwiatów występujących na terenie winnicy, a etykiety zaprojektowała sama właścicielka. W jej znajduje się siedem trunków w cenie od 40 do 120 złotych. Za flagowy produkt uchodzi białe wytrawne wino Anemone ze szczepu Johanniter. Warte uwagi jest także czerwone o nazwie Adonis ze szczepu Zweigelt.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments