Światowa Organizacja Zdrowia podała, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Ponadto otyłość wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym dotyczy aż 30%. Jak zaznacza Narodowy Fundusz Zdrowia, prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad cztery razy wyższe niż u rówieśników o właściwej masie ciała.
Epidemia otyłości wśród dzieci w Polsce
Problem nadmiernej masy ciała w Polsce dotyczy 10% małych dzieci (do 3. roku życia), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15. roku życia. Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie:
- Problemy z koncentracją i pamięcią, w tym z nauką
- Rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych, w tym: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze
- Zaburzenia emocjonalne
- Niską samoocenę i samokrytykę
- Izolację społeczną
- Depresję.
Przyczyny otyłości u dzieci
Wśród najczęstszych przyczyn otyłości u dzieci wymieniono:
- Monotonną dietę
- Nadmiar słodyczy
- Zbyt późne wprowadzanie nowych smaków i produktów o twardej strukturze
- Małą ilość wypitej wody
- Nadmiar soli w diecie
- Niespożywanie warzyw i owoców
- Niską aktywność fizyczną
- Wypijanie dużych ilości kolorowych napojów, zwłaszcza gazowanych
- Traktowanie jedzenia jako nagrody lub kary.
Jak walczyć z otyłością wśród dzieci?
Skuteczna profilaktyka otyłości u dzieci to zdrowy styl życia całej rodziny. Doraźne wprowadzanie diet rzadko przynosi długotrwałe rezultaty. Zdecydowanie lepiej sprawdza się stała zmiana codziennych nawyków wszystkich członków rodziny.
Napoje słodzone i gazowane warto więc zastąpić w domu wodą mineralną. Słodycze należy usunąć z listy “nagród” i “pocieszaczy”. Co najmniej 30 minut dziennie powinno się poświęcać na wspólną aktywność – taką jak choćby jazda na rowerze czy spacer. Należy także wprowadzić regularne 4-5 mniejszych posiłków, przy wspólnym stole, a nie przed telewizorem.