Rusza fundusz Polski Ład

Udostępnij

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił start rządowego funduszu Polski Ład. Wszystko miało miejsce podczas konferencji w Borczu na Kaszubach.

Morawiecki ogłasza start Polskiego Ładu

Premier przypomniał przy okazji założenia Polskiego Ładu.

Poprzez najwyższą kwotę wolną budujemy bardziej sprawiedliwy system podatkowy – mówił. Dodał, że dzięki programowi dla 65 proc. emerytów emerytura będzie bez podatku.

Mówił też o tym, że w niektórych regionach Polski konieczne są inwestycje.

– Ten deficyt rozwojowy będziemy nadrabiać w bardzo szybkim tempie dzięki funduszowi Polski Ład – dodał.

Pochwalił się też, że jego rząd w ramach negocjacji europejskich wynegocjował największy fundusz dopłat do polskiego ładu – 770 mld zł. – To będą pieniądze, mówił, na cele kulturowe, na urządzenia sportowe, baseny, boiska, na szkolnictwo i edukację – powiedział.

O wszystko to będzie można się ubiegać już od jutra. Tutaj z Kaszub ogłaszam start rządowego funduszu Polski Ład – powiedział dalej premier. Dodał, że to „program w pilotażowej transzy możliwy do 20 miliardów złotych”.

– W najbliższych kilka tygodni rozpoczynamy nabór do 20 miliardów złotych i finansowanie inwestycji do 95 procent – zapowiedział. To „to fundamentalna, rewolucyjna zmiana inwestycyjna”.

– Dlaczego się na to zdecydowaliśmy? Żeby stworzyć perspektywy nowych miejsc pracy – powiedział Mateusz Morawiecki. – Przy tym programie można sobie wyobrazić ile polskich firm(…) będzie mogło zatrudniać nowych pracowników. Polski Ład to setki tysiące nowych miejsc pracy – dodał.

Profilaktyka 40+

Warto dodać, że w ramach Polskiego Ładu, od 1 lipca zniesione zostały limity do specjalistów, korzystać będzie można z programu „Profilaktyka 40 plus”.

Premier Morawiecki na konferencji prasowej sprzed paru dni powiedział, że już wkrótce Polacy dostrzegą poprawę działania służby zdrowia. Chodzi np. o zniesienie limitów do lekarzy specjalistów.

– Od 1 lipca znosimy wszelkie limity przyjęć do specjalistów i to będzie standard, który wdrażamy. Będziemy starali się rozładowywać kolejki, skracać te kolejki przede wszystkim, to mogę na początek przynajmniej obiecać – powiedział premier.

Projekt w sprawie zniesienia limitów do specjalistów został w piątek skierowany do konsultacji publicznych. Zmiany umożliwią ponoć w praktyce wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nielimitowanego finansowania świadczeń wyłączanych z ryczałtu systemu zabezpieczenia.

Więcej o powyższym przeczytacie tutaj.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również