Polski Ład — na jakie nowe ulgi podatkowe możesz liczyć

0
Polski Ład, podatki

Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku wprowadził wiele zmian dla podatników. Ustawa pozostawiła większość dotychczas wykorzystywanych odliczeń od podatku, ale oznacza także możliwość skorzystania z nowych ulg, np. dla klasy średniej, samotnych rodziców, czy rodzin wielodzietnych. Na jakie nowe ulgi podatkowe możesz liczyć? Podpowiadamy.

Ulga dla klasy średniej

Polski Ład wprowadził tzw. ulgę dla klasy średniej, której celem jest rekompensata likwidacji odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podatku. Ulga ta obejmuje osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, pracy nakładczej, a także służbowego lub spółdzielczego stosunku pracy i przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją własną działalność gospodarczą, rozliczając się na ogólnych zasadach.

Objęte są nią automatycznie wszystkie osoby, których roczny dochód osiąga wartość w zakresie 68 412 zł a 133 692 zł. Jest obliczana według jednego z dwóch wzorów dostępnych w ustawie. Osoby, które nie są pewne czy osiągną dochód w ustalonym zakresie, mogą wnieść o niestosowanie ulgi. Jeżeli okaże się, że w danym roku ulga przysługiwała podatnikowi, wówczas będzie zobligowany do jej zwrotu w całości wraz z odsetkami.

Ulga dla samotnych rodziców

Polski Ład wprowadził nową ulgę dla osób, które samotnie wychowują swoje dziecko. Niezależnie od wysokości dochodu, każda taki rodzic otrzyma 1500 zł. Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci. Można z niej skorzystać podczas składania rocznego zeznania PIT przez Internet. E-deklaracje warto rozliczać z pomocą darmowego programu do PIT dostępnego na stronie Podatnik.info.

Ulga na powrót

Polski Ład wprowadził tzw. ulgę na powrót dla osób, które wracają do Polski z zagranicy. Podatnicy, którzy wrócili na terytorium naszego państwa i spełniają określone warunki, mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od przychodów nieprzekraczających w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Ulga ta dotyczy dochodów zarówno ze stosunku pracy, czyli umowy o pracę, czy zlecenie jak i pozarolniczej działalności gospodarczej. Zwolnienie takie będzie przysługiwać podatnikowi przez cztery kolejno liczone następujące po sobie lata podatkowe, licząc od roku, w którym zmienił miejsce zamieszkania lub od początku kolejnego.

Ulga dla rodzin 4+

Polski Ład wprowadził również ulgę dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci. Opiekunowie będą mogli skorzystać z PIT-0 do rocznego przychodu aż 85 528 zł na każdego rodzica. Dodatkowo osoby, które rozliczają się na podstawie skali podatkowej, mogą skorzystać z 30 000 zł kwoty wolnej. Ulga obejmuje przychody z pracy na etacie, umów zlecenie oraz działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej. Mogą z niej skorzystać zarówno małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci, jak i pozostające w związkach nieformalnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments