Polski gaming – zwolnienia w branży

Udostępnij

CD Projekt poinformował wczoraj o zamiarze redukcji zatrudnienia pracowników o około 9%. Oznacza to, że planowane jest zwolnienie około 100 osób do pierwszego kwartału 2024 roku. To już kolejna fala zwolnień w CD Projekt w tym roku.

Inne polskie spółki gamingowe – konkretnie Ten Square Games i Huuuge Games – również w ostatnim czasie przeprowadziły redukcję zatrudnienia.

CD Projekt zamierza zwolnić 100 pracowników Wiedźmin

CD Projekt poinformował wczoraj, że zamierza zredukować zatrudnienie w całej firmie o około 9% – i to pomimo faktu, że w planach spółki są prace nad kilkoma projektami jednocześnie.

Proces redukcji zatrudnienia zostanie przeprowadzony aż do pierwszego kwartału 2024 roku. Zwolnienia są planowane w zespołach produkcyjnych, wydawniczych oraz back office. Finalnie ma się to przełożyć na zwolnienie około 100 osób.

Według szacunków spółki, wartość rezerwy na koszty związane z rozwiązaniem umów z personelem (w tym koszty odpraw) to około 4,5 miliona złotych. Obciąży to wynik finansowy w trzecim kwartale bieżącego roku.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, decyzja o zwolnieniach została podjęta w wyniku transformacji, którą przechodzi CD Projekt. Mowa o wdrożeniu metodyki Agile, usprawnieniu metody produkcji oraz optymalizacji organizacji pracy.

Studio dąży do tworzenia efektywniejszych zespołów, które podołają realizacji ambitnej strategii, zakładającej produkcję kilku dużych gier wysokiej jakości jednocześnie – tak, aby były one wydawane na czas i tworzone bez obciążających i nadmiernych nadgodzin.

Prezes CD Projekt, Adam Kiciński oświadczył, że spółka „starannie przeanalizowała wszystkie zespoły w firmie z perspektywy roli, jaką odgrywają w realizowaniu strategii CD Projekt”. Następnie Kiciński przekazał, że “nie ma łatwego sposobu, aby to powiedzieć, ale obecnie CD Projekt ma zbyt dużo pracowników. W firmie pracują utalentowane osoby, dla których – w oparciu o aktualne i spodziewane potrzeby związane z projektami – nie będzie mieli w przyszłym roku nowych zadań”.

To już druga fala zwolnień w CD Projekt w tym roku

Warto dodać, że to już druga redukcja zatrudnienia w ostatnim czasie powiązana z CD Projekt. Okazuje się bowiem, że w maju firma zwolniła niedawno 21 deweloperów z bostońskiego studia The Molasses Flood, którzy do tej pory pracowali nad Projektem Sirius osadzonym w wiedźmińskim uniwersum.

Pracę straciło wtedy również 8 osób z Polski, , które także wspierały rozwój wspomnianego projektu. Łącznie zwolniono niemal połowę zespołu pracującego nad Projektem Sirius.

Masowe zwolnienia w Ten Square Games

Jak już zostało wspomniane, inne polskie spółki gamingowe także przeprowadziły masowe redukcje zatrudnienia.

Najbardziej szokujący był prawdopodobnie kwietniowy komunikat Ten Square Games, w którym studio poinformowało o przeprowadzeniu zwolnienia grupowego aż 25% osób związanych ze spółką.

Redukcja zatrudnienia objęła 120 osób – w tym 50 osób na podstawie umów o pracę – i związana była ze wstrzymaniem prac nad grami Undead Clash oraz Fishing Masters, na które wcześniej przeznaczyła ponad 25 milionów złotych.

Huuuge Games zwolniło 46 pracowników Zmartwiony mężczyzna zwolniony z pracy

Jeszcze wcześniej – pod koniec marca – inna polska firma z branży gamedev – Huuuge Games zapowiedziała masową redukcję zatrudnienia, w ramach której pracę w zależnym od spółki producencie gier mobilnych straciło 46 osób, czyli około 10% wszystkich zatrudnionych w grupie.

Co ciekawe, firma nie podała wtedy, dlaczego zdecydowała się przeprowadzić to zwolnienie grupowe.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również