Polska wydała na pomoc wojskową dla Ukrainy 7 mld zł

110

Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. – Ta pomoc została skierowana, żeby oni mogli bronić się za nas przed totalitarnym rosyjskim reżimem – dodał.

Ustawa o obronie kraju

W sobotę weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny. Ta ma na celu m.in. zwiększenie budżetu na obronność – do co najmniej 3 proc. PKB i to już w roku 2023. Do tego dojdzie zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

Morawiecki twierdzi, że „ta ustawa tworzy nowe perspektywy finansowe, ale także operacyjne, administracyjne, organizacyjne pod kątem tworzenia jeszcze liczniejszej armii; jeszcze liczniejszego, silniejszego Wojska Polskiego”.

Wszedł też na temat wojny na Ukrainie.

To, co dzieje się na Ukrainie na pewno dzieje się inaczej niż wielu sobie wyobrażało jeszcze dwa miesiące temu. 24 lutego rozpoczęła się wojna przeciwko Ukrainie, która miała się zakończyć w 3-4 dni. Trwa już 2 miesiące i Ukraina broni się niezwykle mężnie – powiedział. – Broni się za nas, za Europę, za wolność, walczy o pokój w Europie i z tego niech wszyscy zdają sobie cały czas świadomość – dodał.

Dalej wyjaśnił, że nowa ustawa o obronie ojczyzny daje Polsce lepsze perspektywy szybkiego zakupu broni za granicą.

– Tej broni musi być dużo, bo to męstwo Ukraińców z jednej strony pozwala im stawiać opór rosyjskim zbrodniarzom, ale z drugiej strony nikt nie mógłby się bronić gdyby nie miał amunicji, odpowiedniego sprzętu przeciwlotniczego, przeciwpancernego, a także ciężkiego. W tych wszystkich wymiarach staramy się pomagać naszym sąsiadom – zapewnił premier.

7 mld zł

Dodał, że Polska wydała już na pomoc wojskową dla Ukrainy ok. 7 mld zł. Jak dodał pomoc ta została skierowana po to, „żeby oni mogli bronić się za nas, bo tam dzisiaj jest linia walki z totalitarnym rosyjskim reżimem”.

Rzecznik rządu Piotr Müller we wpisie na Twitterze napisał jednak, że wartość sprzętu wojskowego przekazanego przez Polskę to ponad 1,6 mld dolarów. „Ten sprzęt ratuje ukraińską, polską i europejską suwerenność” – napisał Müller.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments