Polska wyda na armię gigantyczne sumy

Udostępnij

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w jednostce wojskowej w Biedrusku. – Musimy dokonać ogromnego wysiłku – jakiego dokonujemy – aby polska armia już wkrótce stała się najsilniejszą armią Europy – powiedział.

Inwestycja w armię to filar bezpieczeństwa Polski

W piątek Mateusz Morawiecki z wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem pojawił się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w podpoznańskim Biedrusku.

Podstawowym filarem nowoczesnej armii – polska produkcja i zakupy najnowocześniejszego sprzętu za granicą. Dzisiaj razem z premierem Błaszczakiem wizytujemy jednostkę, która gości już najnowocześniejsze czołgi świata – Abramsy. (…) Abramsy jako czołgi, które nie mają sobie równych na polu walki, będą stanowiły znakomity potencjał odstraszania naszych potencjalnych wrogów – powiedział Morawiecki. – Jesteśmy częścią najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata – NATO – a naszym najważniejszym sojusznikiem są Stany Zjednoczone, najsilniejsza armia świata – wymieniał dalej filary bezpieczeństwa Polski.

 – Ta krwawa lekcja z historii, krwawa lekcja, którą dzisiaj obserwujemy na Ukrainie, uczy nas, że nie możemy oszczędzać na polskiej armii, że musimy dokonać ogromnego wysiłku – takiego, jakiego teraz dokonujemy, żeby polska armia była rzeczywiście już wkrótce taka, jaką już teraz opisuje zagraniczna prasa. Jesteśmy oczywiście dumni i cieszymy się, jak czytamy te artykuły, że polska armia jest na szybkiej drodze do stania się najsilniejszą armią Europy. Ta projekcja jest dla nas dobrą strategią wytyczoną na przyszłość – stwierdził premier. – Nasze bezpieczeństwo fundujemy, budujemy na najmocniejszych filarach, na spoiwie solidarności narodowej, która świadczy o tym, jak wielkie jest poparcie dla polskiego munduru, jak wielkie jest poparcie dla polskiego żołnierza, dla polskiej armii. My to poparcie będziemy budować coraz mocniej – dodał.

Zauważył też, że „rząd PiS jest tego poparcia gwarantem, jest gwarantem umacniania siły polskiej armii”.

Uspokajał, że Polska jest bezpieczna, „bo opiera się na dwóch bardzo mocnych punktach: na międzynarodowych sojuszach z najsilniejszą armią świata i na ciągłym, systematycznym i bardzo szybkim umacnianiu polskiej armii”.

Od 2022 r. Polska sporo inwestuje w armię, przygotowując się na potencjalną wojnę.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również