Polska w czołówce zestawienia! Już wkrótce możemy mieć najniższe bezrobocie na świecie

424

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował raport dot. sytuacji na rynku pracy w strefie euro i poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wynika z niego, że bezrobocie w Polsce wyniosło w sierpniu zaledwie 3,1 proc. Choć jest to tylko nieznaczny spadek z 3,2 proc. raportowanego w lipcu, to na uwagę zasługuje fakt, iż jest to jeden z najlepszych rezultatów w całej Unii.

Polska z jednym z najniższych bezroboci w UE

Wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do powstania największego od lat kryzysu gospodarczego. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 3,5 proc. do 7,9 proc. (choć w skrajnym momencie wynosiła ona 14,7 proc.). W strefie euro bezrobocie kształtuje się natomiast obecnie na poziomie 7,4 proc., co jest najgorszym rezultatem od dwóch lat. Najgorzej wygląda sytuacja w krajach posługujących się wspólną walutą.

We Włoszech bezrobocie wzrosło do 9,7 proc., w Hiszpanii do 16,2 proc. a w Grecji aż do 18,3 proc. Polska z bezrobociem na poziomie 3,1 proc. wypada na tym tel zaskakująco dobrze. Niższe bezrobocie od nas jest jedynie w Czechach, gdzie wynosi ono 2,7 proc.

Za kilka miesięcy możemy mieć najniższe bezrobocie na świecie

Na uwagę zasługuje także fakt, iż w dużej części krajów sierpień był kolejnym miesiącem rosnącego bezrobocia. Tymczasem w naszym kraju statystyki się poprawiły. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, za kilka miesięcy możemy mieć najniższe bezrobocie na świecie.

Warto podkreślić, że podczas, gdy bezrobocie w Czechach wzrosło w sierpniu do 2,7 proc. z 2,6 proc. raportowanego w lipcu i 2,4 proc. w maju, u nas odnotowano jego spadek do 3,1 proc. z 3,2 proc. w lipcu i 3,3 proc. w maju.

– W tym tempie dogonimy Czechy już w danych za październik. Jeśli w tym samym czasie wyprzedzimy Japonię, gdzie stopa bezrobocia wynosiła w lipcu 2,9 proc. ale tak samo, jak w Czechach powoli szła w górę, wtedy jeszcze w tym roku możemy zostać krajem z najniższym bezrobociem na świecie – wskazuje Rafał Hirsch z Business Insider.

Rynek pracy ponownie się rozkręca

Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), czarne scenariusze prognozujące istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdown’u i związanej z nim recesji nie zrealizują się.

W jednym z najnowszych raportów wskazali oni, że Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia zmalał we wrześniu o niespełna 2 punkty.

– W znacznym stopniu przyczyniło się do tego w miarę szybkie otwarcie gospodarki – wskazują eksperci.

Aktualnie sześć z siedmiu zmiennych oddziałuje w kierunku spadku wartości wskaźnika, czyli zapowiadają one spadek stopy bezrobocia, a tym samym poprawę sytuacji na rynku pracy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments