Polska w czołówce Europy pod względem obrotu nieruchomościami

Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce.

Kawa z Agentem

Polska w czołówce Europy pod względem obrotu nieruchomościami​

W 2021 roku w stosunku do 2015 roku liczba transakcji kupna-sprzedaży mieszkań w Polsce zwiększyła się o 63%. Pod tym kątem Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie – za Portugalią (wzrost o 85%) i Hiszpanią (o 76%).

W samym, rekordowym na polskim rynku, 2021 roku w Polsce na obrót nieruchomościami wydano ponad 197 miliardów złotych, co stanowi wynik o 38% lepszy niż w 2020.

Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację na rynku kredytów, można przypuszczać, że rok 2022 zakończymy z mniejszą liczbą transakcji kupna-sprzedaży lokali mieszkalnych. Analitycy oczekują jednak, że bieżący rok okaże się dla rynku mieszkaniowego po prostu chwilowym oddechem.

Nadchodzi rynek kupującego. ​Będzie rządzić gotówka i rynek wtórny​

Polityka Narodowego Banku Polskiego i RPP sprawiła, że rynek nieruchomości wyhamował. Osób poszukujących kredytów prawie nie ma, co przekłada się na kolosalny spadek popytu na mieszkania.

W efekcie, nastroje w branży pośredników obrotu nieruchomościami są bardzo pesymistyczne. Ponadto prognozują oni spowolnienie rozwoju rynku w kolejnym kwartale. Brakuje dziś bowiem czynników wpływających pozytywnie na rynek.

Mało tego – również inwestorzy gotówkowi także wstrzymują się z zakupami nieruchomości, oczekując spadku cen i szukając okazji. Według ekspertów to oni zaczną więc już niebawem rządzić cenami transakcyjnymi na rynku wtórnym.

Spadła sprzedaż nieruchomości nad morzem, ale ceny ani drgną

Choć ceny nieruchomości nad Bałtykiem konsekwentnie utrzymują się na poziomie sprzed roku, to ich sprzedaż zdecydowanie spadła. Popyt zmalał oczywiście w związku z podwyżkami stóp procentowych i spadkami zdolności kredytowej.

Ponadto, deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, choć uzyskali już nawet na nie pozwolenia. Oni także nie chcą zaciągać kredytów, a dodatkowo ceny materiałów budowlanych rosną.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments