Polska po koronawirusie: Polacy chcą zmienić swoje życie

511

Jak Polska będzie wyglądała po epidemii koronawirusa? Okazuje się, że nasi rodacy mają bardzo ambitne plany. O nich opowiedzieli Instytutowi Badań Zmian Społecznych.

Bardzo często pod wpływem ważnych wydarzeń (śmierć papieża Jana Pawła II, katastrofa w Smoleńsku, zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza) stwierdzamy, że zamierzamy zmieć nasze życie. Nie inaczej jest i tym razem.

Polska po koronawirusie

Jakie więc mamy plany? Przede wszystkim zamierzamy zacząć oszczędzać. Co warto dodać, tylko na części kwestii. Nie będziemy ponoć skąpić na elementach naszej codzienności związanych ze zdrowiem.

Po kolei jednak. Odkładać pieniądze na czarną godzinę będzie podobno aż 83 proc. Polaków. Jedynie 17 proc. nie boi się kryzysu i chce wziąć kredyt. Jednocześnie 20 proc. ankietowanych nie planuje już pożyczania pieniędzy od banku, choć wcześniej o tym myślało. Aż 10 proc. rezygnuje teraz z kupna nieruchomości.

Częściej mamy za to zacząć jeździć samochodami osobowymi. To efekt lęku przez autobusami i pociągami, gdzie teoretycznie możemy zarazić się wirusem. Zrezygnować z jazdy komunikacją miejską chcą głównie ludzie młodzi – 30- i 40-latkowie.

Co czwarty Polak po ustąpieniu epidemii planuje wyjechać wakacje, ale w Polsce. Jedynie ok. 15 proc. chce odpoczywać za granicą. Z wyjazdów zrezygnowało zaś niemal 20 proc. z nas.

System opieki zdrowia? Tylko prywatny!

Koronawirus na dobre przestraszył Polaków i skłonił chyba do baczniejszego dbania o zdrowie. Z prywatnej opieki medycznej chce teraz korzystać 60 proc. osób. Oznacza to skok o 13 proc. względem okresu przed wybuchem epidemii. Co ciekawe, najczęściej zdanie zmieniają osoby młode.

Czy będziemy wytrwali w dążeniu do naszych celów?

I tu powstaje podstawowe pytanie: czy Polacy wytrwają w dążeniu do tych celów? Już wcześniej masowo zarzekaliśmy się, że będziemy pod wieloma względami „lepsi” np. gdy umarł Jan Paweł II czy kiedy w wyniku zamachu zmarł Paweł Adamowicz. Ta ostatnia śmierć miała przykładowo wyeliminować brutalność z polityki…

Zapewne obecna epidemia zmieni część nawyków naszych rodaków, ale nie łudźmy się: większość z nas powróci do dawnych przyzwyczajeń wcześniej czy później.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments