Polska 2050 się nie poddaje. Jej liderzy zapowiedzieli złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Chodzi o ostatnią decyzję Sądu Najwyższego.
Problem Polski 2050
Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050 za rok 2021.
„Sąd Najwyższy podkreślił, że jawność finansowania polityki bezpośrednio przekłada się na realizację standardów demokratycznego państwa prawnego, w szczególności wolności i transparentności działań politycznych, a także posługiwania się przez partie polityczne wyłącznie demokratycznymi metodami wpływania na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej. W konsekwencji zasada jawności finansowania polityki umożliwia walkę z korupcją polityczną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla wartości, na których wzniesione zostało i których ochronie służyć ma demokratyczne państwo prawa” – podano komunikacie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Partia się nie poddaje.
– Nie zostawimy tej sprawy (…). Będziemy walczyć o sprawiedliwość i o prawo – powiedział wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko.
On i posłanka Paulina Hennig-Kloska przekazali na konferencji prasowej, że Polska 2050 „działała i działa zgodnie z prawem”. Partia jest finansowana ze składek członkowskich i darowizn.
– Będziemy walczyć o nasze dobre imię, prawo do prowadzenia działalności publicznej, politycznej, partyjnej, co próbuje nam się odebrać i utrudnić – kontynuował Kobosko.
Jego zdaniem wyrok SN w „rażący [sposób] narusza przepisy prawa”.
Przypomnijmy, że Europejski Trybunał Praw Człowieka to międzynarodowy sąd orzekający w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Skargę do Trybunału może wnieść każdy – czy to osoba, czy organizacja pozarządowa lub grupa jednostek.
Szymon Hołownia bronił się i swojej partii tym, że takie, a nie inne sprawozdanie wynikało z faktu, że ugrupowanie zostało zarejestrowane dopiero. W praktyce wcześniej nie mogło założyć np. konta w banku. Rejestracja Polski 2050 trwała od marca 2021 r. do marca 2022 r.. Prawomocne wpisanie do rejestru miało miejsce dopiero dwa miesiące później.
Polska 2050 cieszy się dziś ok. 10-proc. poparciem. Może budować kolejny rząd – wraz z KO, Lewicą i PSL.