Polska 2050 nie chce Gowina – mówi Szymon Hołownia

Udostępnij

Jestem przekonany, że Jarosława Gowina w następnym rządzie nie będzie, nie będzie też na listach Polski 2050 – powiedział Szymon Hołownia w czasie wywiadu dla rp.pl.

Co dalej z Gowinem?

Hołownia był pytany o współpracę w obozie opozycji.

– Dzisiaj jest czas współpracy, czas, który będzie premiował tych, którzy potrafią współdziałać, iść na kompromisy, układać sensowne dla ludzi rozwiązania i podobnie będzie z nami w Polsce – powiedział lider Polski 2050 – Oczywiście, że my będziemy współpracować, oczywiście, że powinniśmy stworzyć po wyborach jak najbardziej stabilny wspólny rząd. Ja od dawna o tym mówię, od wielu miesięcy, że podstawą takiego rządu powinien być draft umowy koalicyjnej, który będzie transparentny, jasny, który nie będzie zawierał żadnych tajnych aneksów i który ludzie poznają przed wyborami, a nie po wyborach – dodał.

Zapewnił, że jego partia będzie robiła „swoje”. – Jesteśmy ugrupowaniem, które jest już z tego nowego świata. Ten stary świat, oparty na polaryzacji, odwiecznej, trwającej od 2005 r. konfrontacji dwóch wielkich politycznych bloków, PiS-u i Platformy, musi minąć – powiedział.

Potem pojawił się temat Jarosława Gowina, który rok temu przestał być członkiem Zjednoczonej Prawicy. Dziś zbliża się do opozycji. W tym obozie nie chce go jednak ani lider PO, ani Hołownia.

Wszystkim życzę jak najszybszego dojścia do uczciwej refleksji nad tym, co się robiło. Nie mam zamiaru kwestionować tego, że poseł Gowin zmienił pogląd na świat. Ale powiem brutalnie: poseł Gowin będzie jednak raczej rozliczany, a nie będzie rozliczał – mówił we Wrocławiu Donald Tusk.

– Nie, nie planujemy współpracy wyborczej, politycznej, z Jarosławem Gowinem. Nie wyobrażam sobie takiego scenariusza i mówię to też otwarcie i bardzo jasno – zadeklarował z kolei Hołownia i dodał, że ma „dużo dobrych emocji” do Gowina, ale „jako do intelektualisty, jako do człowieka”. Natomiast uważam, że popełnił bardzo dużo politycznych błędów, nie doszacował czasów, w których decyzje należało podejmować no i dzisiaj to już nie jest jakby moja decyzja, ale to są konsekwencje jego własnych decyzji. Polska 2050 możliwości takiej współpracy nie widzi – oświadczył lider Polski 2050.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również