Polacy znowu stawiają na złoto?

756
Po stronie Konsumenta

W 22. odcinku programu Po Stronie Konsumenta adwokaci Karol Wenus i Marcin Lizurek kontynuują cykl dotyczący metod ochrony kapitału przed szalejącą inflacją. Tym razem opowiadają o jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów inwestowania, czyli inwestowaniu w metale szlachetne, głównie złoto.

Jaka jest historia złota, jako odwzorowana wartości? Kiedy złoto zaczęło utrzymywać wartość waluty i czy nadal tak jest? Czy inwestycje w złoto są aktualnie popularne? Jak zmieniała się cena uncji złota w ostatnich latach? Jak inwestować w metale szlachetne i co kupować? Czy na tym rynku również są oszuści? Jak wyglądają kwestie podatkowe? Czy złoto można kupić anonimowo? Dowiemy się poniżej:

Po Stronie Konsumenta #22

Kolejna podwyżka stóp procentowych

Po ostatniej podwyżce o 75 punktów bazowych, stopy procentowe obecnie wynoszą już 6%, co oznacza, iż niebawem zobaczymy stawkę WIBOR na poziomie nawet 7,5%, co jest bardzo złą informacją dla kredytobiorców.

Według Prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jesteśmy obecnie w cyklu podwyżek stóp procentowych, który ma trwać do jesieni, ale jak zacznie spadać inflacja, to być może zaczną spadać również stopy procentowe, co prawdopodobnie będzie miało miejsce pod koniec przyszłego roku.

Krótka historia złota

Od kiedy ludzkość zaczęła odchodzić do handlu barterowego, trzeba było zapewnić jakiś system monetarny. Najprostszym było wykuwanie monet zawierających ustalony z góry współczynnik metalu szlachetnego – przeważnie złota lub srebra. Taki pieniądz był dosyć stabilny. Wraz ze wzrostem gospodarczym stwierdzono, że operowanie wyłącznie na metalach szlachetnych nie jest praktyczne i wprowadzono banknoty oraz czeki – mające oparcie w metalu szlachetnym lub towarze rolnym.

Taki system monetarny nadal gwarantował stabilność i funkcjonował on aż do I wojny światowej. Później wiele państw zaczęło produkować pieniądz bez oparcia o złoto czy inny metal szlachetny, co powodowało gigantyczne zubożenie części społeczeństw i niekorzystne zmiany polityczne w Europie.

System z Bretton Woods

Następnie, u schyłku II wojny światowej Stany Zjednoczone posiadały więcej rezerw złota niż wszystkie pozostałe kraje na świecie razem wzięte. Dzięki temu powróciły one do oparcia waluty na złoto i tak powstał System z Bretton Woods – inne waluty zostały powiązane z dolarem, a dolar ze złotem.

W latach sześćdziesiątych system ten jednak zaczął się rozpadać – w USA zaczęto drukować banknoty bez pokrycia w złocie. Takie działanie wywołało niepokój innych gospodarek – chciały one odebrać złoto za zakupione przez nie dolary. W efekcie w 1971 roku prezydent Nixon zawiesił wymienialność dolarów na złoto.

System petrodolara

Aby zatrzymać wyprzedaż dolarów amerykańskich przez inne kraje, wprowadzono system petrodolara. W tym celu USA ustaliło z Arabią Saudyjską, że ropę kupuje się tylko za dolary amerykańskie. Następnie ten model przyjęły pozostałe kraje produkujące ropę.

Aktualne zainteresowanie metalami szlachetnymi w Polsce i na świecie

Mamy takie metale szlachetne jak złoto, srebro, platyna, iryd, rod, pallad, osm i ruten. Najpopularniejsze w kontekście inwestycyjnym są złoto i srebro. Globalny popyt na fizyczne złoto wyniósł w 2021 roku 1180 ton. Był to najwyższy wynik od 2013, a biorąc pod uwagę cenę złota – najwyższy w historii.

W Polsce mamy dwie mennice. Z ich raportów finansowych wynika, że ilość sprzedanego złota Polakom była w 2021 roku rekordowa. Co więcej – wzrosła ona w stosunku do 2020 roku o około 100%, przy czym już 2020 rok był rekordowym. W pierwszym kwartale tego roku padł kolejny rekord – kupiono o 100% złota więcej niż w rekordowym kwartale 2021 roku.

Co i gdzie kupować?

Zaletą złota jest fakt, że mała moneta i sztabka jest warta obecnie ponad 8,5 tysiąca złotych. Co więcej, jest to metal bardzo płynny. Zaletą srebra natomiast jest fakt, że jest ono tanie, więc inwestycję możemy zaczynać od niewielkich kwot. Uncja srebra kosztuje obecnie około 130 złotych. Jest to jednak równocześnie wada, ponieważ trzeba zgromadzić dużo srebra, aby ulokować w nim swoje oszczędności.

Pallad to srebrzysty, błyszczący metal wykorzystywany w produkcji elektroniki. Dość rzadko jest on stosowany w celach inwestycyjnych, a także znacznie rzadszy niż złoto i srebro, przez co może pojawić się problem z jego sprzedażą. Zwłaszcza, że uncja palladu kosztuje obecnie około 16 500 złotych.

Platyna także występuje w przyrodzie rzadziej niż złoto, a cena jednej uncji to około 9 tysięcy złotych, a na tym rynku występuje mała płynność.

Sztabki czy monety?

Wielkość sztabek zaczyna się od 1 grama. Trzeba jednak pamiętać, że w tych niewielkich sztabkach marża mennic sięga nawet 20%, a w przypadku sztabek o wadze 1 uncji jest to 6-7%.

Zaletami monet są po pierwsze względy estetyczne. Co więcej, są one również trudniejsze do podrobienia niż sztabki. Waga monet zaczyna się od 1/20 uncji a kończy na 1 kilogramie.

Uwaga na oszustów

Kupujmy złoto tylko u sprawdzonych podmiotów. W przypadku osób prywatnych, należy zwrócić się do specjalisty w celu weryfikacji. Poza tym, najlepiej kupować sztabki w oryginalnych próżniowych opakowaniach z certyfikatem. Powszechnym rodzajem oszustwa jest bowiem podrabianie złota wolframem, który ma identyczną wagę jak złoto.

Kwestie podatkowe

Zbycie sztabek i monet nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli zostanie dokonane po upływie pół roku od daty ich zakupu. W przypadku kupna od osób fizycznych – zakup wiąże się z opłaceniem podatku PCC w wysokości 2%. Co więcej, inwestycja w czyste złoto nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Dlatego z podatkowego punktu widzenia kupowanie złota jest korzystne.

Anonimowy zakup fizycznego metalu szlachetnego

Kupno złota wymaga rejestracji przez sprzedawcę. Jeżeli jednak chcemy zachować anonimowość, to do kwoty 15 tysięcy euro jest to możliwe – wystarczy zapłacić gotówką. Warto o tym wiedzieć, ponieważ dla przykładu w 1950 roku rząd PRL zdelegalizował posiadanie złota. Wcześniej, w 1933 roku, identyczny dekret został podpisany w USA i obowiązywał aż do 1974 roku.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments