Polacy wydają na urlopy tyle co wcześniej – niestety są one krótsze

187

Po pierwszej połowie wakacji wiemy już jedno – trudna sytuacja gospodarcza, podwyżki stóp procentowych i rekordowa w XXI wieku, dwucyfrowa inflacja nie zatrzymały w domach Polaków, którzy wybierali się na urlop. Pierwsza połowa sezonu letniego była dla właścicieli nadmorskich i górskich kurortów naprawdę udana.

Przeciętny wzrost cen wczasów w wysokości 20% nie przestraszył więc naszych rodaków. Wywołał natomiast inny efekt – okazuje się, że nasz urlop jest w tym roku właśnie średnio o 20% krótszy. Oznacza to, że wydajemy na wakacyjny wyjazd tyle samo, co rok temu, tylko niestety wypoczywamy krócej.

Dominują urlopy krótkookresowe

tanie wakacje dla dzieckaChoć ceny pobytów w nadmorskich i górskich kurortach skoczyły w tym roku średnio o 20%, to chętnych absolutnie nie brakuje – w zasadzie nikt z wyjazdów wakacyjnych rezygnować nie zamierza. Większość przedsiębiorców będąca właścicielami hoteli, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych jest z pierwszej połowy tegorocznego sezonu letniego naprawdę zadowolona.

O ile skrócił się przeciętny wypoczynek na urlopie?

Pobyty poszczególnych wczasowiczów jednak ewidentnie się skróciły, przez co mamy do czynienia z widoczną rotacją turystów. Nad Morzem Bałtyckim i w Tatrach przeważają dziś pobyty krótkookresowe – ich średnia długość trwa 5 dni, lecz całe mnóstwo osób decyduje się nawet na wyjazdy trzydniowe.

W minionych latach standardem był natomiast wypoczynek od 5 do 7 dni, a jego średnia długość wynosiła 6 dni. Dziś jednak krótszy pobyt niestety wiąże się z kosztem tej samej wysokości, a mało kto może sobie pozwolić na zwiększenie wydatków w tym zakresie. Z tego powodu, pobyty trwające 10 lub 14 dni praktycznie się już teraz nie zdarzają.

Podróż koleją zamiast samochodem?

Warto również dodać, że coraz więcej turystów na wakacje wybiera się koleją, a nie własnym samochodem. Wpływ na to mają oczywiście bardzo wysokie ceny paliw. Z tego powodu większość pociągów zmierzających w weekendy z największych miast nad Morze Bałtyckie lub w Tatry już teraz może poszczycić się rekordowym, maksymalnym możliwym obłożeniem.

Turyści oczekują… wyposażonej kuchni Uśmiechnięta kobieta gotuje

Ponadto, ze względu na inflację i obiegających media informacje o “paragonach grozy” w nadmorskich i górskich kurortach turystycznych, na znaczeniu zyskuje organizowanie wyżywienia we własnym zakresie. Z tego powodu, w tym roku całe mnóstwo turystów poszukuje zakwaterowania z dobrze wyposażoną kuchnią.

Potwierdza to również fakt, że w popularnych wśród turystów miejscowościach można w te wakacje zauważyć wzmożone kolejki do popularnych sieci dyskontów. Przyjezdni robią najczęściej duże zakupy, gotują samodzielnie i w ten sposób sporo oszczędzają na jedzeniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments