Polacy wydają coraz mniej na żywność! Rzucili sie za to na nowe meble

zakupy w markecie

ecommerceRozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przerodziła się z kryzysu zdrowotnego w największy od II Wojny Światowej kryzys gospodarczy. Z powodu marcowego zamknięcia gospodarki, wiele firm nie mogło, a niektóre do dziś nie mogą normalnie funkcjonować, co natychmiast odbiło się na ich wynikach finansowych. Mimo to, w lipcu br. Polacy rozpoczęli odmrażanie swoich portfeli i wrócili do większej aktywności zakupowej. Czy tendencja ta utrzymała się także w sierpniu br.?

Sprzedaż detaliczna rośnie po raz drugi od lutego

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dziś najnowszy raport dotyczący wyników sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że ta wzrosła w sierpniu br. w stosunku do sierpnia 2019 r. o symboliczne 0,5 proc. W stosunku do lipca br. odnotowano natomiast spadek sprzedaży detalicznej i to aż o 2,4 proc., co wskazuje, że lipcowe odbicie było jedynie chwilowe.

Spoglądając na poniższy wykres zauważymy, że sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrastała po raz drugi od lutego br. tj. od początku kryzysu spowodowanego wybuchem pandemii koronawirusa. Skala tego wzrostu była jednak zauważalnie mniejsza niż przed miesiącem.

Sprzedaż detaliczna | Źródło: GUS

W sierpniu 2020 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach sprzedających meble, rtv i agd (o 10,2 proc.). Sprzedaż wzrosła także w przedsiębiorstwach sprzedających prasę, książki, tekstylia, odzież, obuwie oraz farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny. Tu wzrost był jednak zauważalnie mniejszy niż w przypadku mebli, rtv i agd. W pozostałych grupach odnotowano natomiast spadek sprzedaży od 2,2 proc. do 6,2 proc.

Zbliżamy się do granicy 

Warto w tym miejscu zwrócić także uwagę, że opracowywany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa wzrósł we wrześniu 2020 r. o 2,4 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Był to drugi miesiąc poprawy wskaźnika o zbliżonej skali wzrostu. Mimo tej poprawy Wskaźnik Dobrobytu znajduje się obecnie na poziomie o ponad 16 punktów niższym w stosunku do swego lokalnego szczytu z początku 2018 roku i o ponad 7 punktów niżej w stosunku do sytuacji sprzed pandemii.

Największy wpływ na poprawę ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa miało niewielkie ograniczenie tempa wzrostu cen. Drugim czynnikiem był wzrost zatrudnienia w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca – czytamy w raporcie.

Autorzy tego opracowania przypominają także, iż szereg badań dotyczących dobrostanu społeczeństw wskazuje, że dla utrzymania poczucia jego poprawy niezbędny jest wzrost dochodów gospodarstw domowych o 1 punkt procentowy powyżej aktualnej inflacji. Przyjmując, że większość dochodów polskiego społeczeństwa pochodzi z wynagrodzeń za pracę, zaś większość pracowników zarabia poniżej średniej krajowej, zbliżamy się do granicy, poniżej której poczucie dobrostanu będzie ulegać pogorszeniu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments