Polacy nie widzą potrzeby, by oszczędzać. Co piąty z nas nie ma żadnych oszczędności

217

Uszkodzona świnka skarbonka i coraz mniej pieniędzyNiemal co piąty Polak nie ma odłożonych żadnych pieniędzy, a oszczędności blisko 13 proc. nie przekraczają 1 tys. zł – wynika z badania sondażowego przeprowadzonego przez UCE Research i SYNO Poland dla sieci kancelarii Twój Prawnik 24.

Polacy nie oszczędzają na „czarną godzinę”

Badanie sondażowe przeprowadzone przez UCE Research i SYNO Poland ujawniło jak niski jest poziom oszczędności Polaków. Blisko 19 proc. ankietowanych wskazało bowiem, że nie posiada odłożonych żadnych pieniędzy, a oszczędności blisko 13 proc. nie przekraczają 1 tys. zł.

– Na pewno duży wpływ na zmniejszenie oszczędności miała sytuacja pandemiczna – ocenił Dominik Kowalczyk z UCE Research, zwracając równocześnie uwagę, iż powszechny brak edukacji finansowej powoduje, że wiele osób nie widzi potrzeby, aby oszczędzać pieniądze na wypadek gorszej sytuacji finansowej.

Zgodnie z wynikami badania bez oszczędności są głównie osoby w wieku 56-80 lat, z miesięcznymi dochodami netto na poziomie 1000-2999 zł, zamieszkujące miejscowości liczące od 20 tys. do 49 tys. ludności.

Zdaniem eksperta, tak niskie dochody nie pozwalają odłożyć jakiekolwiek pieniądze, a czasami nie wystarczają nawet na pokrycie wszystkich bieżących potrzeb.

– Ciągle rosnące koszty życia i trudna sytuacja gospodarcza również przyczynia się do braku oszczędności w tej grupie ludzi – ocenił Kowalczyk.

Z badania wynika także, iż najczęściej wskazywany przedział posiadanych przez Polaków oszczędności to od 1 tys. zł do 5 tys. zł. Ich posiadanie zadeklarował co piąty ankietowany, przy czym najliczniejszą grupę stanowiły w tym przypadku osoby w wieku 23-35 lat, z miesięcznym dochodem netto poniżej 1000 zł i z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Są to osoby zamieszkują przeważnie miejscowości liczące od 5 tys. do 19 tys. ludności.

Jak zauważył współautor badania i prezes sieci kancelarii Twój Prawnik 24 Piotr Bijański, osoby w tym przedziale wiekowym często nie utrzymują się jeszcze w pełni samodzielnie.

– Dzięki wsparciu rodziców i dziadków mają możliwość odłożenia ww. oszczędności, nawet przy dochodach rzędu 1000 zł miesięcznie. Dodatkowo zamieszkiwanie w małym mieście może dawać mniej okazji do wydawania pieniędzy – wskazał Bijański.

Niespełna 30% Polaków zaoszczędziło ponad 10 tys. zł

Idąc dalej, około 19 proc. ankietowanych zaoszczędziło między 5 a 10 tys. zł. Oszczędności w przedziale 10-20 tys. złotych zadeklarowało niespełna 10 proc. ankietowanych, a miedzy 20 a 50 tys. zł zaledwie 8 proc. Poduszkę finansową powyżej 50 tys. zł. ma z kolei 9,5 proc. respondentów.

– Poziom powyżej 50 tys. zł (9,5 proc. wskazań) jest bardzo ogólny, dotyczy zarówno ludzi średniozamożnych, jak i najbogatszych, dlatego więcej osób go wskazuje niż oszczędności rzędu 20 tys. zł do 49 999 zł (8 proc.) – wyjaśnił Bijański.

Zwrócił on przy tym uwagę, że zarówno brak oszczędności, jak i sumę przekraczającą 50 tys. zł najczęściej deklarowały osoby w wieku 56-80 lat – odpowiednio 26,5 proc. i 12 proc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments